Az adóhivatal munkatársai 180 online pénztárgép adatait elemezve számolták ki a piac átlagos napi legális bevételét és összegezték a kibocsátott nyugták számát. Ezt követően a revizorok egy hónapvégi hétköznapon és egy hétvégi napon végeztek ellenőrzéseket a helyszínen. Az ellenőrzés utáni online pénztárgépi adatok, mind a kibocsátott nyugtaszám, mind a beütött bevétel tekintetében jelentősen meghaladták a korábbi átlagot.
A kiállított nyugták száma hétköznap 45 százalékkal, hétvégén 73 százalékkal nőtt. A napi bevétel pedig mintegy 30 százalékkal - 4,5 millió forinttal -, illetve 49 százalékkal - 8,3 millió forinttal - emelkedett - olvasható a közleményben. Az online pénztárgépektől érkező adatok elemzése rávilágít, hogy a revizorok helyszíni jelenléte ösztönzően hat a kereskedők jogkövetésére - összegezte némi iróniával a NAV.
A jelek szerint tehát az online kasszák bevezetése csak részben fehérítette ki a kiskereskedelmet, ugyanakkor a kasszák bekötése óta eltelt időszak megmutatta, hogy mekkora lehet az adócsalás mértéke a szektorban. A becslések szerint ugyan csak az idén áfából 200 milliárddal folyik be több a költségvetésbe az online kasszák fehérítő hatása nyomán. A kereskedők szokásait a Magyar Pénztárgép Szövetség kutatása is jól tükrözi miszerint a felhasználók 20%-a még mindig trükközne a pénztárgéppel, ha tehetné, ugyanakkor a túlnyomó többség belátta, hogy az online rendszerbe nem lehet észrevétlenül beavatkozni.