Mennyit kérjünk a befektetőtől?

A befektetőknél csak olyan összegű tőkeigénnyel érdemes kopogtatni, amely a növekedési célok elérését hatékonyan segíti. Ennek megfelelően nem a minél nagyobb összeg lebeg a befektető szeme előtt, hanem a vállalati célok sikeres megvalósítása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP Archív

A tőkebefektetések mértékét általában a növekedni kívánó cégek üzleti terve és elérendő céljai határozzák meg. Egyik befektető sem fog indokolatlanul a szükségesnél nagyobb összeget befektetni, mivel az nem feltétlenül a cégnövekedést segíti, illetve kevesebbet sem bízhat a vállalkozásra, mivel a célok úgy nem tudnak teljesülni.  Mivel a kockázati tőke – nevéből fakadóan – minden egyes alkalommal rizikóvállalást is rejt magában, a nagy összegű befektetésre nem lehet csupán a magas hozam ígéretének oldaláról tekinteni. A nagyobb összeg nagyobb potenciális veszteséget hordoz magában, és annál nagyobb a befektető felelőssége is. (A befektetők egyébként jelenleg az IT és a vegyipari cégekre utaznak.)

Míg egy több cégből álló portfóliónál a kisebb veszteségek szükség esetén a sikeres projektek nagyobb nyereségeiből finanszírozhatók (a befektetők működési politikájában ennek a szakma jellegéből kifolyólag szükségszerűen helye van), addig a nagyobb volumenű befektetések negatív kimenetele már nagyobb fejfájást okozhat. A szükségesnél nagyobb összegű tőkebefektetésnek ráadásul van egy másik rossz oldala is: a szükségesnél nagyobb átengedett tulajdonrész - figyelmeztet a Széchenyi Tőkebefektetési Alap blogjának legfrissebb bejegyzése.

A rangsorolás másik szempontja lehetne az egyes befektetésekbe invesztált idő és munka mértéke, hiszen általában amire több időt áldozunk, annak teljesítményét jobban értékeljük. A befektetések esetében azonban nem beszélhetünk erről ennyire leegyszerűsítve, ugyanis az előkészítési folyamat szükséges lépéseire aligha van hatással, hogy végül hány millió forint kerül egy-egy céghez. (A kockázati tőkebefektetések felpörgőben vannak.)

A vállalkozás tőkeigénnyel megkeresi a tőkebefektetőt, aki fantáziát és profitlehetőséget lát a cégben. A cég üzleti tervei egy bizonyos összeg felhasználásával kivitelezhetők és a cég növekedését szolgálják, ezért a közös érdekek adottak. A tárgyalássorozatokon a két fél megegyezik a feltételekben és az elérendő célokban. Hogy a befektetés tiszta lappal indulhasson, szükségszerű lépés az előzetes jogi és pénzügyi átvilágítás. Ezután a befektető a folyamat részeként előterjeszti a projektet a döntésért felelős testületei elé, majd ezt követően írható alá a végső szerződés. Ahogy a szükségszerűen több hónapos előkészítési folyamat rövid leírásából is látszik, egy-egy cég növekedéséhez biztosított befektetési összeg mértéke nem befolyásolja a befektetői oldal munkájának mértékét. Az eltérés legfeljebb később, a nagyobb összeg többlépcsős befektetésénél jelentkezhet. Tehát akár kisebb, akár nagyobb befektetésről van szó, a befektetőnek közel ugyanannyit kell foglalkoznia az adott projekttel.

Természetesen, ha egy magasabb összegű befektetés teljesíti, vagy akár meg is haladja a várt pénzügyi mutatókat, a befektető is jelentős sikert könyvelhet el. A kiválasztási folyamatot viszont önmagában a befektetési összeg nagysága egyáltalán nem befolyásolhatja, ugyanis semmi sem garantálja, hogy a kisebb tőkét igénylő cég végül nem ér el kimagaslóbb eredményeket, mint egy nagyobb, ígéretesebbnek tűnő vállalat.

MAGYARKÉNT IS ELÉRHETŐ NEMZETKÖZI SIKER
Dobogós helyezést ért el a világ egyik legrangosabb startupversenyének európai döntőjén, és ezzel bejutott az Intel Global Challenge egyesült államokbeli fináléjába a hazai fejlesztésű szőlővédelmi technológia. A SmartVineyard az újabb bizonyíték arra, hogy egy magyarországi startupnak is lehet nemzetközi sikerekről álmodnia.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo