Nem mindegy, mibe kerül
Összegyűjtöttünk néhány, a bérnél kedvezőbben adózó megoldást, amellyel év végén ugyanakkora összegből nettó többet adhatnak a cégek dolgozóiknak. Mielőtt azonban csak a pénzügyi vezető véleményét kérdeznénk, gondoljunk bele abba is, mi az, ami valóban örömet okoz a kollégáknak.
A munkateljesítményhez kötött prémium, bónusz, valamint a jogszabályban előírt bér, bérpótlék és egyéb bérjellegű kifizetés nem váltható ki béren kívüli juttatásokkal, az év végi „pulykapénz” viszont igen. Bizonyos cafeteriaelemeket például adhat év végén az a munkáltató is, amely amúgy év közben nem élt ezzel a lehetőséggel.
SZÉP Kártya
A kártyára szánt juttatást a munkáltató az év során bármikor, akár decemberben, egy összegben is utalhatja a kártyára. Mivel a kártyán lévő pénz az utalást követő naptári év végéig használható fel, a dolgozónak legalább egy év áll rendelkezésére a költéshez. A pandémiára való tekintettel most az egyes alszámlákon jóváírt juttatás bármelyik másik alszámlánál meghatározott szolgáltatás kiegyenlítésére is felhasználható 2022. szeptember 30-ig (a hatályos kormányrendelet szerint). Vagyis ugyan a munkáltatót köti, hogy az év során összesen szálláshely alszámlára legfeljebb 400 ezer forintot, vendéglátás alszámlára legfeljebb 265 ezer forintot, szabadidő alszámlára pedig legfeljebb 135 ezer forintot adhat, de a munkavállaló akár a szabadidő alszámlán lévő összegből is megvacsorázhat az étteremben. Ebből az is következik, hogy a munkáltató, amely például kimerítette a szálláshely alszámlára fizethető keretet, év végén feltöltheti a másik két alszámlát 15 százalékos adózással.
Csekély értékű ajándék
A cégek évente egyszer, a mindenkori minimálbér 10 százalékáig – ez 16 740 forint 2021-ben – adhatnak csekély értékű ajándékjuttatást a dolgozóiknak és azok közeli hozzátartozójának. A jogszabály szerint ebbe a körbe tartoznak a szülők, a nagyszülők, a gyermekek, az unokák, a testvérek és a nem vér szerinti rokonok és nevelt hozzátartozók is. A juttatás munkáltató által fizetendő adója 35,99 százalék, amennyiben a cég évente egy összegben biztosítja a juttatást. Ez azt jelenti, hogy egy négytagú család évente akár 66 960 forintot is hazavihet, ami a munkáltatónak cafeteriadóval növelve 91 059 forintba kerül. Ha ugyanennyit bérként fizet, az összeg a munkavállalót és a munkáltatót terhelő adóval 117 809 forintos kiadást jelentene a cégnek.
Egészségpénztárba fizetett célzott támogatás
Bár az önkéntes pénztári tagdíj-kiegészítés 2019 óta bérként adózik, maradt egy lehetőség arra, hogy a cégek alacsonyabb adóval támogathassák dolgozóik egészségét akár az év végén. A pandémia különösen rávilágított, hogy mennyire fontos a munkavállalók jól léte, és hogy milyen sokba kerül a cégnek a dolgozók kiesése. Az egészségpénztárba fizetett célzott támogatással a cég csökkentheti a lakosság által zsebből egészségre fordított forintokat (ez pedig nem kevés!) 35,99 százalékos adózás mellett. Az akár év végén, akár egész évben rendszeresen adható juttatás elkölthető a gyógyszertárakban vagy a pénztárakkal szerződött magán-egészségügyi szolgáltatóknál.
– s –