Megöli a magas áfa a lakáspiacot

1998 óta nem épült ilyen kevés lakás a hazai piacon, mint 2011 első félévében. A Cordia lakáspiaci elemzése szerint az építőipar még csak ezután fogja elérni a mélypontot, a lakáspiacon pedig további nagymértékű kínálatszűkülés várható. A KSH adatai sem bíztatóak: az építőipar teljesítménye több mint két éve, 2009 nyara óta folyamatosan esik. 

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

25 százalékos ütemben nőtt a budapesti új lakások iránti kereslet 2011 első félévében az előző évihez képest. 1463 lakás talált gazdára, mely az év elején fennálló lakáskészlet 25 százaléka. Ilyen mértékű kereslettel számolva – ami a tervbe vett áfa emelés miatt akár élénkebb is lehet, mint az első félévben – év végéig akár 3000 új lakást is eladhatnak Budapesten, olvasható a Futureal Cégcsoport lakóingatlanok fejlesztésére specializálódott vállalatának elemzésében. Csakhogy ez a szám még mindig jelentősen elmarad a várttól: a válság előtti időszak értékének 30 százalékát sem éri el! (A felszámolások és a végelszámolások száma is nőtt az építőiparban idén augusztusban.)

A három feltétel

A lakáspiac újra elfogadható szintre kerülésének három alapfeltétele van: a vásárlási kedv javulása, a megbízható finanszírozás és az új lakásokat terhelő áfa csökkentése vagy visszaigényelhetővé tétele.


Nekik sem hiányozott az áfa-emelés

A Cordia szakértői szerint a vásárlási kedv adott, hiszen egyre többen térnek vissza a lakáspiac keresleti oldalára, igaz nem annyian, mint a válság előtt.

A keresletet a megbízható finanszírozás is fokozhatná. (Ilyen konstrukció a Cordia szerint létezik, igaz nem a kereskedelmi bankok kínálatában).

A harmadik feltétel azonban várat magára, sőt! A jövőre tervezett 2 százalékos áfa emelés épp ellentétes a gazdaság számos területe által igényelt csökkentéssel. Romániában például a 85 ezer euro alatti lakásokat 5, Lengyelországban a 150 négyzetméter alatti lakásokat pedig 8 százalékos áfa terheli. Magyarországon pedig 25, jövőre 27 százalékos lesz az adóterhelés.

– A kulcs 10 százalék körülire történő csökkentése, vagy az áfa visszaigényelhetővé tétele jelentős keresletnövekedést indítana el, ami pozitív hatást gyakorolna az építőiparra is! A többlet kereslet hatására az áfa befizetés nem csökkenne a mai szint alá, sőt egyéb pozitív hatásai is lennének az államháztartásra. Az lakáspiac élénkülése új megrendeléseket eredményezne az építész irodáknak, illetve a kivitelező cégeknek, mely további adóbefizetéseket és az alacsonyabban iskolázott rétegek munkanélküliségi rájának csökkenését hozná magával – állítják a Cordia elemzői.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo