Bár a feltárt hiányosságok az adatszolgáltatási, piaci- és partnerkockázati, vállalatirányítási, hitelkockázati, betétbiztosítási, informatikai biztonsági, illetve tőkemegfelelési területet érintik, nem veszélyeztetik a bank ügyfeleit, sem a bankcsoport megbízható működését - közölte az MNB az MTI-vel.
Az MNB az elmúlt hónapokban - felügyelési ütemterve részeként, a 2016. szeptember végétől a vizsgálat lezárásig terjedő időszakot áttekintve - csoportszintű átfogó vizsgálatot végzett az CIB bankcsoport három tagjánál (CIB Bank Zrt., CIB Lízing Zrt., Recovery Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.).
A jegybank hiányosságokat tárt fel a csoportvezető hitelintézetnél, a CIB Bank Zrt.-nél a vállalatirányítás terén - a szervezeti működést és a belső ellenőrzést érintően -, illetve szabályozási problémákat azonosított a hitelezéshez kötődő kockázatvállalásokkal kapcsolatban is.
A hitelintézet emellett nem teljesítette megfelelően felügyeleti adatszolgáltatási kötelezettségét, továbbá az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által biztosított betétek nyilvántartott adatai se feleltek meg maradéktalanul a vonatkozó előírásoknak, valamint a hitelintézeti törvénynek.
Súlyosító és enyhítő körülmények
A jegybank súlyosító körülményként vette figyelembe a több ponton hibás és hiányos piaci- és partnerkockázat-kezelést, illetve a gyenge minőségű adatszolgáltatást. Ezen túlmenően az MNB figyelembe vette a belső szabályzatok felülvizsgálatának elmaradását, az informatikai rendszerekben rejlő biztonsági kockázatokat, a hitelintézet piaci súlyát, illetve azt, hogy több hiányosság huzamosabb ideje állt fenn.
Enyhítő körülménynek számított ugyanakkor, hogy a jogszabálysértéseknek nem volt hatásuk a bank biztonságos működésére, a pénzpiacra, sem az ügyfélkörre. A vizsgálat során a hitelintézet emellett együttműködő magatartást tanúsított, több problémát már a jegybanki eljárás során dokumentáltan kiküszöbölt, mások kijavítását pedig megkezdte.
A bank leányvállalatai közül a CIB Lízing Zrt. esetében a csoportvizsgálat kötelezés és rendkívüli adatszolgáltatási kötelezettség előírásával, valamint bírságszankcióval zárult. A Recovery Zrt. esetében pedig az MNB az ellenőrzési eljárást jogsértés hiányában megszüntette.
Az átfogó vizsgálat nyomán a jegybank határozataiban kötelezte a CIB Bankot, illetve a CIB Lízing Zrt.-t a feltárt hibák és hiányosságok megszüntetésére. Mindezek végrehajtásáról az érintett intézmények - vezető testületeik által is megtárgyalt, jóváhagyott belső ellenőri jelentés megküldésével - az MNB által kitűzött határidőn belül kötelesek beszámolni.