Megállapodás Kínával: mennyire járnak jó a magyar vállalatok?

Az EU és Kína által megkötött Befektetési Egyezmény életbe lépését követően az uniós, köztük a magyar cégek számára számos szektorban már nem lesz kötelező vegyesvállalat alapítása és a technológiáik átadása ahhoz, hogy a távol-keleti országban működjenek. A hazai vállalkozások közvetetten is profitálhatnak a megállapodásból, mivel a velük együttműködő nyugat-európai társaságok terjeszkedési lehetőségei szintén könnyebbé válnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2020. december 30-án bejelentett Befektetési Egyezménnyel Kína jelentősen engedett a külföldi beruházásokat érintő korlátozásokból az Európai Unióval szemben. A várhatóan a 2022-es francia Európai Uniós soros elnökség alatt hatályba lépő megállapodás keretében az EU számára kulcsfontosságú szektorokban oldják fel a vegyesvállalatokra vonatkozó feltételeket, így kínai társtulajdonos nélkül is beléphetnek az ország piacára az unióban működő cégek.

A paktummal többek között lehetővé válik a teljes mértékben európai tulajdonú autógyártó üzemek betelepítése az országba, valamint nagyobb teret enged például magánkórházak építésére olyan jelentősebb kínai városokban, mint Peking vagy Sanghaj. Ezentúl a banki és biztosítási szektorokban történő külföldi befektetések esetén sem kötelező kínai szakmai partner bevonása. Szintén eltörölték a vegyesvállalat alapítási kényszert az ingatlanszektorban bérleti és lízing konstrukciókat ajánló szolgáltatók, illetve az uniós szállítmányozási és logisztikai cégek számára. A piackutató cégek és a reklámügynökségek is működhetnek Kínában helyi tulajdonostársak nélkül.

Az Egyezmény értemében a távol-keleti ország nem kötelezheti az uniós befektetőket arra sem, hogy kínai vegyesvállalati partnereikkel megosszák titkos technológiáikat. Az engedélyeztetési eljárások során a kínai hatóságoknak is sokkal szigorúbb előírások mentén kell kezelniük ezeket az információkat.

"Láttunk korábban arra példákat, hogy magyar vállalatoknak a kínai piacon jelentős nehézséget okozott a kínai partner bevonása, illetve sokakat el is tántorított ez a kötöttség. Ezek az akadályok most elhárulnak, így a megállapodás komoly lehetőséget jelenthet a kínai piacra lépést fontolgató magyar vállalatoknak" - mutatott rá Wolf Csaba, a Baker McKenzie vezető Kína-szakértője. Azzal, hogy a megállapodásból adódóan Kína lényegesen kedvezőbb feltételeket biztosít az európai cégeknek az országban való terjeszkedésre, a magyar vállalatok akár közvetlenül is profitálhatnak. „Számos hazai vállalkozás áll közvetlen beszállítói kapcsolatban nagy nyugat-európai - elsősorban német - cégekkel, amelyek kínai piaci térnyerése növelheti ezeknek magyar cégeknek az eredményességét. Annak ellenére, hogy nemzetközi összevetésben alacsony a magyar, Kínába irányuló befektetési hajlandóság, a tendencia azt mutatja, hogy a korábbi évekhez képest viszont jelentősen megnövekedett azoknak a magyar vállalatoknak a száma, amelyek fontolgatják termelési kapacitásaik kihelyezését a Távol-Keletre, vagy már tettek is lépéseket ennek elérése érdekében” – fogalmazott Wolf Csaba.

A megállapodást több európai ország ellenezte a kínai emberjogi helyzet vitatott megítélése miatt, így például Olaszország, Lengyelország, Spanyolország és Belgium is kifogásolta, hogy a bejelentés túl hamar - a német EU soros elnökség leköszönése előtt két nappal - történt meg, mivel álláspontjuk szerint meg kellett volna várni az USA válaszát, miután a Biden-adminisztráció elfoglalja hivatalát. Az üzleti folyamatok biztonságosságát igyekszik fenntartani a továbbra is hatályban lévő, az Unióban megvalósuló kínai befektetések nemzetbiztonsági vizsgálatára irányuló kötelezettség, amellyel az EU-nak lehetősége van indokolt esetben megtiltani tranzakciókat.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo