A Monetáris Tanács a Növekedési Hitelprogram harmadik, kivezető szakaszában a hitelszerződések kis- és középvállalkozásokkal (kkv) történő megkötésére vonatkozó határidő 2017. március 31-ig történő kitolásáról döntött, ezt követően a programot lezárják.
Ha a hiteligényt most elindítják a vállalkozások, még kényelmesen meg tudják kötni a hitelszerződést időben.
A Növekedési Hitelhez való hozzájutást az elmúlt időszakban nemcsak az év végi szerződéses határidő nehezítette, hanem a bankoknál forintban már csak korlátozottan rendelkezésre álló NHP-keret is.
Az MNB mostani döntése nemcsak a szűkös határidő problémáját oldotta meg, hanem a forint forrás szűkösségét is azzal, hogy
- a hitelszerződés határidejét december 30-áról 2017. március 31-ére tolta ki (változatlan 2018. június 29-el lezáruló lehívási időszak mellett),
- a programban devizában rendelkezésre álló, de még fel nem használt összegeket a bankok akár forintban is felhasználhatják, mely ~200 Mrd forinttal megnöveli ezzel a bankoknál forintban elérhető támogatott hitelkeretet.
Fontos tudni, hogy a növekedési hitel területi korlátozás nélkül, azaz Budapesten és a tágabb Közép-Magyarország régióban aktív vállalkozások és cégek számára is elérhető.
Ha cége már a hiteligénylés folyamatában van, most fellélegezhet. Nem kell amiatt aggódni, hogy az esetlegesen elhúzódó engedélyezési folyamat miatt kicsúszik a szerződéskötés az év végi határidőből.
Ha még csak tervezi a beruházást cégével, és a hiteligénylést még nem indította el, most még megteheti. A hátralévő idő elegendő ahhoz – még a karácsonyi időszakot is beleszámítva –, hogy március végéig létrejöjjön a hitelszerződés.
Első és legfontosabb, hogy ellenőrizze: vállalkozása alkalmas-e a Növekedési Hitel felvételére. A Bankmonitor kalkulátora segítségével ezt itt meg is teheti:
Mire lehet a Növekedési Hitelt felhasználni?A program keretében gyakorlatilag minden olyan beruházási cél megvalósítható, amely egy vállalkozás üzleti tevékenységét szolgálja:
- vásárolhat új vagy használt gépeket, berendezéseket
- már meglévő vagy bérelt gépeit, berendezéseit átalakíthatja, korszerűsítheti, kapacitását növelheti
- felhasználhatja más társaság 10 százaléknál nagyobb mértékű részesedésének megvásárlására
- ipari és kereskedelmi ingatlan (iroda, telephely) vásárlására, felújítására, korszerűsítésére, bővítésére
- lakóingatlan vagy üdülő vásárlására, építésére, bővítésére, felújítására, illetve átalakítására, abban az esetben:
- ha az ingatlan idegenforgalmi hasznosítású (szálloda, panzió, kemping, üdülőház, közösségi szálláshely)
- ha a megépített ingatlan bérbeadási célú (és legalább 5 lakásból áll, és energiatakarékosnak minősül)
- vásárolhatunk haszongépjárművet
- személygépkocsit abban az esetben, ha a hiteligénylő társaság fő tevékenysége a személyszállítás