Zrt. esetében osztalékra az a részvényes jogosult, aki az osztalékfizetésről döntő közgyűlés időpontjában a részvénykönyvben szerepel, azaz aki a tagsági jogok gyakorlására jogosult. Ez azt is jelenti, hogy ha az értékpapírt eladom, úgy a tulajdoni hányad értékesítéstől függetlenül az osztalék még engem illet, ha a jóváhagyás időpontjában a fenti feltételeknek megfeleltem.
Nyilvánosan működő (tőzsdei) részvénytársaság
Nyrt. esetén is a részvénykönyvben való szereplés a döntő, de itt nem a közgyűlési határozat, hanem az osztalékfizetés kezdő napján kell vizsgálni a tulajdonviszonyokat. Ez a gyakorlatban úgy zajlik, hogy az Nyrt. tulajdonosi megfeleltetést kér a KELER Zrt-től, ami alapján a tulajdonosokat a részvénykönyvbe bejegyzik.
A részvénytársaságok a befektetői érdekek védelme érdekében mindig jóval az osztalékfizetés előtt, de a közgyűlési határozat után közzéteszik a befektetői szempontból két legfontosabb időpontot:
- „in-dividend date”vagy „cum-dividend date”: az utolsó nap, amikor a részvényt birtokolva az osztalék még minket illet
- „ex-dividend date”: az a nap, amikor a megvásárolt értékpapírok után az új tulajdonos már nemjogosult a jóváhagyott osztalékra
További egyperces válaszok a legfontosabb adózási kérdésekre itt olvashatók!