Az ellenőrzési terv szerint a jogszerű foglalkoztatás ellenőrzése továbbra is kiemelt feladat a NAV számára. Ebből a szempontból elsősorban a vagyonvédelmi és építőipari vállalatokat, valamint a munkaerő-kölcsönzéssel, illetve a takarítással foglalkozó társaságokat fogja vizsgálni a hivatal. Emellett minden iparágban figyelemmel fogja kísérni az adókedvezmények, a transzferárazási gyakorlatok, az adó-visszaigénylések jogszerűségét, illetve az olyan gyanús adózói magatartásokat, mint az árbevételt nem realizáló, de áfa-visszaigénylő vállalkozások, illetve alvó állapotból felélesztett cégek működése.
Iparágtól függetlenül kiemelt figyelmet fog élvezni az adókedvezmények, transzferárazási gyakorlat, adó-visszaigénylések és az MRP szervezetek ellenőrzése is. Kiemelt figyelmet kell fordítani az adóhatóság által gyanúsnak tekintett magatartásokra is – ezek akár azonnali adóellenőrzést vonhatnak maguk után.
„A kontrolladatok eltérése esetén várhatóan reagálni fog a hatóság, adókijátszás észlelésekor pedig valószínűleg azonnal közbe is avatkozik. Utóbbi esetben a NAV akár biztosítási intézkedés hatálya alá is veheti az adott vállalkozás vagyonát, amíg az eljárás le nem zárul” – emelte ki Dr. Bajusz Dániel, az EY adóperes ügyvédje. „Amennyiben egy cég tevékenysége lefedi a kiemelt vizsgálati területeket, érdemes szakemberrel áttekinteni vállalkozás adózási gyakorlatát, hogy egy potenciális ellenőrzést sikerrel vehessen” – tette hozzá a szakértő.