Magáncégekhez "szervezik ki" a NASA Hold-programját

A NASA, az amerikai Űrkutatási Hivatal a következő 10 évben 2.6 mrd. dollárt szán a magániparnak az űrrepülés fejlesztésére. Irány ismét a Hold.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A NASA űrhajósai 1972-ben jártak utoljára a Holdon. A további expedíciók, akár állandó bázisok megteremtése érdekében most pályáztatják a vállalatokat. A jövőben nem az állami intézmény szakemberei tervezik és lövik fel az űrhajókat, hanem megrendelik a szükséges szolgáltatásokat.

Elon Musk SpaceX-e
Kép: Wikimedia

Míg Barack Obama elnök alatt a Mars jövendő meghódítása állt a NASA-programok előterében, Donald Trump elnök a Holdnak adott elsőbbséget – bár 2020 előtt nem érkeznek oda ismét űrhajósok. A cél az, hogy azokat robotizált segítők várják, melyek azután kiszolgálják az emberekkel folyó kutatásokat.

A megbízást kapott vállalatok rakétáikkal műszereket, felszereléseket juttatnak a Holdra, amelyek kutatnak is, többek között megfelelő leszállási helyszíneket. Előtérben lesznek a fagyott vízzel telített kráterek, a Hold sarkvidékeinek területein. Felküldenek például ún. retro-reflektorokat, amelyek visszatükrözik a fényt abba az irányba, honnan az jött. Az Apolló űrhajósai már használtak ilyen tükröket, az újak elhelyezése a vonzás pontosabb mérésére adna lehetőséget. Szó van csillagászati obszervatóriumok elhelyezéséről is, a Holdnak a Földről nem látható oldalán.

A NASA tendereibe 9 vállalatot vonnak be, köztük korábbi NASA-szállítókat és startupokat. Figyelemre méltó, hogy a Google

A NASA szerint lehetetlen a Mars lakhatóvá tétele
Nem tudnánk az emberiség számára lakhatóvá tenni a Mars felszínét – erre jutottak a NASA kutatói a Mars-szondák által összegyűjtött adatok alapján. Egyszerűen túl kicsi a bolygó légnyomása a folyékony víz megmaradásához.
még 2007-ben kiírta a Lunar X díjat, amellyel az első, magánberuházásból a Holdra feljutott űrhajót ismerték volna el, 20 millió dollárral. A pályázatot ugyan többször meghosszabbították, ám végül a döntőbe jutottak egyike sem kísérelt meg űrexpedíciót.

Sikere volt viszon Elon Musk SpaceX programjának, amelynek Falcon 9 rakétája egy sor műholdat juttatott már az űrbe és alkalmas mind teher, mind emberek feljuttatására a Holdra. A rakéta kifejlesztéséhez korábban jelentős összegeket adott a NASA.

Meglepetésre a napokban bejelentették, hogy a SpaceX munkatársainak mintegy 10 százalékát elbocsátják. A cég indokolása szerint a jövő sikerei megkövetelik a „karcsúsítást”, amely után kereken 6.000 alkalmazottja marad a vállalatnak. A The Wall Street adatai szerint jelentős veszteségek állhatnak a lépés mögött: 2015-ben egy sikertelen rakéta-kísérlet negyedmilliárd dollárba került, 2016-ban felrobbant egy SpaceX rakéta és vele egy 200 mió. értékű műhold.

(Forrás: The New York Times)

 

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo