Egy-egy bevallás 20-30 oldal, a kapcsolódó útmutatók pedig több száz oldalasak is lehetnek. A társasági adóról szóló bevallás elkészítésekor Hegedüs Sándor szerint nagyon oda kell figyelni a jövedelemminimumra, mert amennyiben erről valaki tévesen nyilatkozik – például, azt állítja, hogy tárgyévi adózás előtti eredménye vagy adólapja eléri a jövedelemminimumot, de később kiderül, hogy mégsem – akár adókülönbözetet is megállapíthat az adóhatóság.
Szintén fontos újdonság, hogy a 2011-es évre az adományok után nem elégséges begyűjteni az igazolásokat és nyilatkozatokat, hanem a beszámolókra is szükség van annak érdekében, hogy igazolni lehessen: e juttatás nélkül is pozitív a vállalkozási tevékenységből származó eredmény. Ellenkező esetben nem kerülhető el az adózási eredmény növelése.
A borítólap kódlapján kell jelölni amennyiben a bevallás kedvezményezett átalakulás jogelődjét, vagy kiválás esetén jogutódját illeti, valamint azt is, ha valamely társaság a transzferár-nyilvántartási kötelezettségét úgynevezett közös nyilvántartás készítésével teljesítette.
A tavalyi évre vonatkozó bevallásban a társaságoknak a reprezentáció és üzleti ajándék értékével meg kell növelniük adózás előtti eredményüket. Idén már elismert költség lesz a reprezentáció és az üzleti ajándék, igaz a személyi jövedelemadóról szóló törvény 69-70. paragrafusa szerint egyes meghatározott juttatásnak minősülnek. Vagyis az összeg 1,19-szerese után 16 százalék szja-t és 27 százalék eho-t kell fizetni a munkáltatónak.
Az szja sem mentes a kihívásoktól
Most készítünk először úgy szja bevallást, hogy a bőkezű gyerekkedvezmény és az egykulcsos szja szabályait kell figyelembe venni, mutat rá Hegedüs, aki szerint a korábbi ígéretek és célkitűzések ellenére a szja-bevallás idén sem nevezhető söralátét méretűnek. Bár a csökkentett adattartalmú bevallás bevezetése javított a helyzeten, az szja-bevallás még mindig túlméretezett és túlbonyolított, véli. (Az Accace adótanácsadóinak 10 pontja, amelyeket az idei bevallás elkészítése során mindenképpen érdemes figyelembe venni.)
Az adózók szinte kivétel nélkül már év közben igényelték a családi kedvezmény érvényesítését, az éves bevallás benyújtásakor is érdemes utánaszámolni: valóban a nekünk járó kedvezményt vettük-e igénybe tavaly. Ismeretes: egy- és kétgyerekes családokban havi 62 500 forinttal lehet csökkenteni a személyi jövedelemadó alapját, míg a három vagy még több gyermeket nevelők minden porontyuk után 206 250 forintnyi mérséklésre jogosultak. Ez valójában minden gyerek után 10, illetve 33 ezer forintnyi növekedést okoz a havi nettó jövedelemben. A 1153-as bevallás 3-as lapján tehát mindenképpen fel kell tüntetni a gyermekek személyes adatait, megelőzendő, hogy az adóhatóságnak kétsége támadjon az adóalap-csökkentés jogszerűségéről.
A bevallással felül lehet bírálni a kedvezmény korábban bejelentett megosztását is a szülők vagy élettársak között, mutat rá a szakember.
Nem szabad szem elől téveszteni azt sem, hogy tavaly még hatályban volt az adójóváírás intézménye. Évi 2,75 millió forintos adóalapig havi 12 100 forintnyi visszatérítés járt az adózóknak, a jóváírást pedig csökkenő mértékkel egészen évi 3,96 milliós adóalapig érvényesíteni lehetett. A bevallásban érdemes ennek is utánaszámolni.
Az, hogy a személyi jövedelemadó kulcsa már tavaly is 16 százalék volt, köztudomású, viszont még nem létezett „sávos” adóalap-kiegészítés. Az 1,27-szeres szorzót – az úgynevezett szuperbruttósítást – tehát minden jövedelemnél el kell végezni. Az a rendelkezés, mely szerint a 2 millió 424 ezer forintot meg nem haladó jövedelemrész mentes az adóalap-kiegészítés alól, csak 2012 év elejétől alkalmazandó könnyítés.
Korrekciós lehetőség
A kisebb hibák – például a számszaki tévedések – május 21-ig javíthatóak, azutána pedig önellenőrzés keretében korrigálni lehet azokat. Amennyiben a revizorok bukkannak ilyen apróbb hiányosságokra, általában megelégszenek egy felszólítással, ha viszont be nem vallott jövedelemre, adóhiányra lesznek figyelmesek, adóbírság, mulasztási bírság és késedelmi pótlék kiszabására készülhetünk.
Vigyázat! Megszűnt a kedvezményes bírságolás lehetősége, ami azt jelenti, hogy a jó adózó is azonnal a nagyobb összeget kénytelen fizetni. A bírságok mértéke általában ötven százalék, de ha szándékos adóeltitkolást állapít meg a hatóság, az összeg akár 200 százaléka is lehet a büntetés.
Kisebb elmaradás – százezer forintot meg nem haladó tartozás – esetén egyébként fizetési kötelezettségünknek pótlékmenetesen, 4 hónap alatt egyenlő részletekben is eleget tehetünk, amennyiben ebbéli szándékunkat jelezzük a C lap alján, mutat rá a lehetőségre Hegedüs.