Koronavírus: ezeket a jogi kérdéseket jó, ha tudod

A koronavírus már a legtöbb környező országban megjelent, és elkerülhetetlennek látszik, hogy Magyarországon is felüsse fejét. A fertőzött országok versenyt futva az idővel próbálnak különböző megoldásokat találni a részben ismeretlen kór megállítása érdekében.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Olaszországból hazatért utasok testhőmérsékletét mérik a milánói járat érkezése után a debreceni repülőtéren 2020. február 25-én.
(Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Az elmúlt napokban Európában is radikálisan megváltozott a járványügyi helyzet a COVID-19 vírus (avagy közismert nevén koronavírus) okozta megbetegedések számának ugrásszerű megnövekedésével.

Az Orbán és Perlaki Ügyvédi Társulás (OPL) jogi szakértőivel a sajtó munkatársai beszélgettek a vírus lehetséges munkajogi, adatvédelmi és gazdasági jogi következményeiről.

Kérdés, miként reagál majd az állam

Nem a jogszabályok hiánya lesz a probléma a koronavírussal kapcsolatban Magyarországon  – kezdte Orbán Miklós, az OPL partnere, majd kiemelte, hogy a magyar szabályozás teljesen egyértelmű azzal kapcsolatban, hogy járványhelyzet esetén milyen állami szerv pontosan mit tehet. Megvannak tehát a jogi eszközök arra, hogy például a kormányhivatal iskolákat zárasson be, a tisztifőorvos megtiltsa települések elhagyását, szélsőséges esetben a kormány veszélyhelyzetet hirdessen, és ezzel különleges jogrendet bevezetve felfüggesszen alapvető jogokat, és rendkívüli intézkedéseket hozzon.

A büntető törvénykönyv is tartalmaz releváns rendelkezést, maximum 90 napos elzárással bünteti a járványügyi szabályok megsértését. Fontos látni azonban, hogy az utolsó hasonló járvány a spanyolnátha volt – több, mint 100 éve  –, az utolsó államigazgatást próbára tevő extrém helyzet pedig a taxisblokád volt Magyarországon. Azóta hasonló helyzet nem tesztelte a magyar államigazgatást, ezért a nagy kérdés majd az lesz, hogy hogyan fog reagálni a magyar állam a vírus megjelenésére: vajon megtalálják-e a megfelelő beavatkozási szintet, vagy túlreagálják, esetleg alulreagálják majd.

Az emberek és cégek egymás közötti viszonyaiban már nem ilyen tiszta a helyzet. Már most kapunk olyan kérdéseket, hogy visszamondhatók-e előre lefoglalt utak, szállítmányok vagy hogyan szállítsunk most mondjuk Észak-Olaszországba. Amíg nincs kihirdetett veszélyhelyzet vagy egy olyan közigazgatási határozat, ami a magánjogi viszonyokat felfüggesztené, addig egy utazás visszamondásánál a rendes utazási feltételek játszanak. Azon az alapon, hogy a betegség megjelent ott is és így már nem akarunk elutazni Thaiföldre, az utazásszervező nem fogja visszafizetni a pénzünket. A félelem tehát nem írja felül a szerződéses viszonyokat.

Sokan kérdezik, hogy vajon a koronavírus valamiféle vis major helyzet-e a szerződések teljesítése kapcsán. A magyar jog a vis maiort külön fogalomként nem ismeri, helyette a szerződés teljesítése előli mentesülési okként azt vizsgálja, hogy az adott körülményt a felek mennyire láthatták előre, és mennyire tudták azt befolyásolni. Itt nagyon fontos, hogy például ma, vagy 3 hónappal ezelőtt kötöttük a szerződésünket. Három hónapja nem volt előrelátható a vírus megjelenése, ma viszont már az. Így mindenképp azt tanácsoljuk, hogy legyen erre szerződéses rendelkezése a feleknek, hogy ha a járványhelyzet miatt nem tud teljesíteni a fél, akkor hogyan járjanak el. Ne a bíróságon kelljen bizonyítani, hogy ki miről tudott, vagy tudhatott, láthatott előre.

Mi a helyzet a munkahelyeken? 

Jelenleg nincs Magyarországon regisztrált beteg, így nincsenek drasztikus állami lépések. Várakozás van. És ez a legnehezebb a munkáltatóknak – teszi hozzá Oláh Zsófia, az OPL munkajogi csoportjának vezetője. A munkajogi és munkavédelmi szabályok csupán annyit írnak elő a munkáltatóknak, hogy egészséges és biztonságos munkafelételeket kell biztosítaniuk. Ennek biztosítása már teljes mértrékben a munkáltatótól függ – tette hozzá a munkajogász. Fontos hangsúlyozni, hogy a munkáltatónak nem kötelessége, és nincs is arra lehetősége, hogy megállítson egy járványt.

A meghozandó intézkedésnek pedig nagyban függenek attól, hogy egy 3 fős, a külvilággal fizikailag kevéssé érintkező családi kft-ről van szó, vagy egy termelő vállalatról, ahol többezer munkavállaló mellett naponta akár többszáz külsős külföldről érkező kamion hajt be áruval vagy áruért. A munkáltató egyik legfontosabb feladata a megfelelő tájékoztatás: például milyen utazásokat kell bejelentenie a munkavállalónak, milyen tünetek esetén forduljon orvoshoz. Ugyanígy javasolt a fizikai munkavédelmi eszközök beszerzése is. Ezekhez társul, hogy a munkavállalók figyelmét mindenképp érdemes felhívni a helyes kézmosás, fertőtlenítés vagy a maszkok használatának helyes szabályaira, valamint érdemes folyamatos kapcsolatban lenni a Nemzeti Népegészségügyi Központtal, valamint az üzemorvossal és velük a teendőkről kommunikálni.

A félelem nem lehet jogszerű ok

A munkavállaló jelenleg nem teheti meg jogszerűen, hogy azért nem megy be dolgozni, mert fél a vírustól. A munkavállaló csak szűk körben köteles megtagadni vagy tagadhatja meg a munkáltató utasítását. Előbbire példa, ha azzal mások egészségét súlyosan veszélyeztetné, például ha az észak-olasz síelésből hazajött munkavállaló influenzaszerű tüneteket produkál, de a munkáltató ragaszkodik hozzá, hogy bemenjen dolgozni.

A távolról dolgozás egy lehetséges megoldás lehet például a lappangási időszakra, de csak a munkavállalók kisebb részénél. Például egy szalag melletti munkás, pincér, nővér nem tudja hazavinni a munkáját.

Ha már tünetei vannak a betegnek, munkajogi és nem gazdasági szempontból sokkal egyszerűbb a helyzet. A munkavállalót az orvos kiírja. Amíg azonban nincsenek tünetek, addig marad a szabadságolás. A munkajog szerint a szabadság 7 napjáról rendelkezik a munkavállaló, az összes többi napról a munkáltató dönthet, így ő egyoldalúan kényszerszabadságra küldheti a munkavállalót a vírus lappangási idejére, amit most kb. két hétre tesznek. Fontos, hogy fizetésnélküli szabadságra egyoldalúan nem küldhető jogszerűen a munkavállaló egy ilyen tünetmentes helyzetben.

Maradnak az adatvédelmi szabályok

Szintén fontos aspektus az adatvédelem is – erősíti meg Móricz Ildikó, az OPL adatvédelmi szakértője. Lényeges, hogy az adatvédelmi szabályok nem függesztődnek fel egy járvány idején, így az általános és speciális – egészségügyi tárgyú – adatvédelmi jogszabályok ilyen helyzetben is irányadók. A munkáltatóknak járványhelyzetben némileg szélesebb jogosítványaik vannak: sok ember egészséges munkakörülményeiért felelnek, így ideiglenesen elkérhetnek olyan adatokat, amiket alapesetben nem: hova utazott a kolléga, találkozott-e fertőzött beteggel, merre járt az utóbbi időben. Ezt azonban továbbra is csak szűk körben, csak a feltétlenül szükséges mértékben lehet megtenni, és az adatokat a járvány elmúltával meg kell semmisíteni. Természetesen a munkáltató köteles teljeskörűen tájékoztatni a munkavállalóit arról, hogy a járványügyi helyzetre tekintettel milyen célból, milyen adatokat kezel és esetlegesen kivel oszt meg.

Érdemes lehet a biztosításunkat is átnézni. A legtöbb biztosítás az ilyen helyzetekre nem nyújt fedezetet, de csak idő kérdése, hogy megjelenjenek az ilyen esetekre kifejlesztett biztosítási termékek.

Tovább olvasna a koronavírusról? Témában írt cikkeinket itt találhatja >>>

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo