A projekt összköltsége 995,378 millió forint volt, amelyhez a cég a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) 696,765 millió forint feltételesen vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesült. A 2021 szeptember és 2022 december között megvalósult fejlesztés eredményeként Dunavecsén kiépítették a CYX-Air elnevezésű készülék gyártásához szükséges kapacitásokat.
A CYX-Air egy olyan kompakt készülék lesz, amely hatékonyan és gyorsan tudja megelőzni a koronavírus levegőben történő terjedését, ugyanis ki tudja szűrni és el tudja pusztítani a vírusokat és más kórokozókat is (baktériumok, gombák, spórák), mielőtt azok egy másik emberre átkerülnének. A készülék a PM2,5 (kis méretű szálló por) mennyiségét is képes csökkenteni.
Jelenleg folyamatban van a CYX-Air készülék nagyüzemi, robotizált, de rugalmas sorozatgyártásához szükséges kapacitások kialakítása. A fejlesztés újragondolása miatt a CYX Kft. várhatóan 2023 második negyedévében lép ki készülékével a piacra.
A CYX Kft. magyar tulajdonban lévő kisvállalkozás, amely műszaki jellegű kutatásfejlesztéssel foglalkozik. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a 2021-es üzleti évben a társaság árbevétele 1,522 milliárd forint volt, 423,8 millió forinttal haladta meg az egy évvel korábbit. A cég 2021-ben 70,52 millió forint nyereséggel zárt, 2020-ban 157,98 millió forint volt az adózott eredménye.
(MTI)