Sportolás és hidratáció
A sportolás, a megfelelő hidratáció, az állóképességed fokozása neked is fontos, hiszen mind közérzetileg, mind pénzügyileg hatást gyakorol rád (dehidratált állapotban még a munka sem megy olyan olajozottan, ahogy kellene). Ha valaki rendszeresen sportol, még kifejezettebben felértékelődik a folyadékpótlás jelentősége, amiről sokan megfeledkeznek. De milyen rosszul teszik!
Pedig rendkívül egyszerű a megoldás: az Endurance.hu sportitalaival olyan elektrolitokat biztosíthatsz a szervezeted számára, ami pótolja a hiányzó alkotókat. De ne rohanjunk ennyire előre, inkább nézzük meg, hogy milyen veszélyei lehetnek a dehidratáltságnak!
Mivel hidratálhatsz megfelelően?
Ahhoz, hogy megfelelően hidratáld a szervezetedet, a közhiedelemmel ellentétben nem kizárólag csak vizet kell inni. A napi folyadékszükségleted mintegy húsz százalékát a táplálékból fedezed, de a folyadékbevitelhez hozzátartoznak a teák, a gyümölcs- és zöldséglevek, a gyümölcsök és zöldségek. Célszerű tápláló levesekkel, turmixokkal is növelni a bevitt mennyiséget ahhoz, hogy meglegyen a napi 2,5-3 liter folyadék, ami a szervezeted egészséges működéséhez kell.
Természetesen léteznek olyan folyadékok is, amelyeket csak mértékkel szabad fogyasztani: ilyen a kávé, az alkohol, az édesített, cukrozott gyümölcslevek és italok.
Mi történik, ha elfeledkezel a hidratálás fontosságáról?
Fontos: a külső és a belső hidratáció egyaránt nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a szervezeted optimálisan működjön! Az emberi test csaknem 72%-a víz, ezért elengedhetetlen a rendszeres folyadékpótlás. Sportolás közben – a testmozgás időtartamától és intenzitásától függően – ez még kifejezettebben jelen van.
A víz felel a tápanyagok szállításáért és a méreganyagok ártalmatlanításáért, feltölti az ízületeket és szöveteket, szabályozza a testhőmérsékletet, segíti az emésztést, befolyásolja a teljesítményt, a stabilitást és a komfortérzetet.
Ha nem fogyasztasz kellő mennyiségű folyadékot, megjelennek a dehidratáció jelei:
- Kínzó szomjúságérzet – amikor már szomjas vagy, az azt jelenti, hogy dehidratálttá váltál.
- Fáradékonyság – csökken a teljesítményed.
- Fejfájás – nem tudsz koncentrálni sem.
- Izomgörcsök.
- Szédülés, egyensúlyzavarok.
- Hőkimerültség.
Sportolás közben a dehidratáció kialakulásának az okai között szerepel az elégtelen folyadékbevitel, a túlzott izzadás. Persze túlzásba sem szabad vinni a vízfogyasztást, mert ez vízmérgezést okozhat – a nátriumháztartás felborulása miatt.
Találd meg a testedzés és helyes folyadékfogyasztás közötti egyensúlyt, és pótold sportitalok fogyasztásával az elveszett nátriumot, káliumot és egyéb elektrolitokat! Hidd el: motiváltabbá és koncentráltabbá tesz!