A vállalkozások átlagosan 5,1%-os árbevétel és 2,8%-os nyereségnövekedést valószínűsítenek. Így az árbevétel várakozásokkal kapcsolatban nem történt jelentős előremozdulás, ugyanakkor az eredményvárakozások közel egy éve tartó növekedési trendje megtört. Az árbevétel jövőbeni alakulását tekintve a középvállalatok, míg az eredményvárakozásokat illetően a mikrovállalkozások a legoptimistábbak – derül ki K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.
Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésével végzett negyedéves K&H kkv bizalmi index legutóbbi felmérése szerint a kkv-k helyzetét meghatározó egyik legfontosabb tényező, a vállalkozás pénzügyeire vonatkozó várakozások meglehetősen vegyes képet mutatnak. „A vállalkozások átlagosan 5,1%-os árbevétel növekedéssel számolnak, ami nem jelent számottevő változást az előző negyedévhez képest. Az egy évvel korábbi értékhez (3,8%) képest viszont jelentős emelkedésről beszélhetünk. A kkv-k közel fele (52%) 0-6% közötti árbevétel növekedést valószínűsít, közel minden harmadik cég pedig még ennél is nagyobb árbevétel növekedéssel számol. Csupán a vállalkozások 15%-a számít árbevételének csökkenésére jövőre” – tájékoztatott az eredményekről Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
A középvállalkozásoknak jobb?
A különböző méretű cégek árbevétel várakozásai eltérő képet mutatnak. A középvállalkozások látják a legderűsebben helyzetüket, ők átlagosan 5,7%-os árbevétel növekedést feltételeznek. A kisvállalkozások árbevétel várakozásai növekedtek a legnagyobb mértékben, jelenleg árbevételük 5,3%-os emelkedésével számolnak, szemben az előző negyedévi 4,6%-os értékkel. A mikrovállalkozások árbevétel várakozásai ugyanakkor 5,3%-ról 5,1%-ra mérséklődtek.
„Az eredményvárakozásokat tekintve a cégek nagy része (81%) emelkedést prognosztizál, átlagosan 2,8%-kal várnak nagyobb profitot a következő egy évben, ami kis mértékben meghaladja az NGM jövő évre prognosztizált, 2,4%-os inflációs várakozásait. Ez az érték ugyan megszakítja az idei évre jellemző emelkedő tendenciát, de még mindig magasabb, mint az azt megelőző másfél évben tapasztalt 1-2,5% között ingadozó nyereségvárakozás. A következő egy év profitját tekintve a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, ők átlagosan 3,3%-os profitnövekedést realizálnak. A kisvállalkozások jelenleg 2,3%-os nyereségnövekedéssel számolnak, szemben az előző negyedévi 3%-kal. Egyedül a középvállalkozások eredményvárakozásai emelkedtek – 1,8%-ról 2,2%-ra –, ennek ellenére még mindig ők tekintenek a legvisszafogottabban a következő egy évre.
A magyar cégek összességében többet kerestek 2012-ben, mint egy évvel korábban, hiszen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kimutatása szerint a társas vállalkozások tavaly 2906,4 milliárd forint, az előző évinél 31 százalékkal nagyobb adózás előtti eredményt értek el. A társasági adóbevétel 316,6 milliárdról 342,3 milliárd forintra emelkedett.
A közel 400 ezer – az előző évinél mintegy 9 ezerrel kevesebb – vállalkozás adatai alapján a nyereséges vállalkozások száma 1,2 százalékkal nőtt, az általuk kimutatott nyereség ugyanakkor 7,4 százalékkal csökkent. A veszteséges társaságok száma 4,2 százalékkal, veszteségük 33,3 százalékkal mérséklődött, s nulla eredményt is az előző évinél kevesebb vállalkozás mutatott ki.