Kisebb profitra számítanak a kkv-k

A hazai kkv vezetők következő egy évre vonatkozó árbevétel várakozásai szinten maradtak, a profitvárakozások mértéke azonban visszafogottabb lett az előző negyedévhez képest.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PParchív

A vállalkozások átlagosan 5,1%-os árbevétel és 2,8%-os nyereségnövekedést valószínűsítenek. Így az árbevétel várakozásokkal kapcsolatban nem történt jelentős előremozdulás, ugyanakkor az eredményvárakozások közel egy éve tartó növekedési trendje megtört. Az árbevétel jövőbeni alakulását tekintve a középvállalatok, míg az eredményvárakozásokat illetően a mikrovállalkozások a legoptimistábbak – derül ki K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.

Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésével végzett negyedéves K&H kkv bizalmi index legutóbbi felmérése szerint a kkv-k helyzetét meghatározó egyik legfontosabb tényező, a vállalkozás pénzügyeire vonatkozó várakozások meglehetősen vegyes képet mutatnak. „A vállalkozások átlagosan 5,1%-os árbevétel növekedéssel számolnak, ami nem jelent számottevő változást az előző negyedévhez képest. Az egy évvel korábbi értékhez (3,8%) képest viszont jelentős emelkedésről beszélhetünk. A kkv-k közel fele (52%) 0-6% közötti árbevétel növekedést valószínűsít, közel minden harmadik cég pedig még ennél is nagyobb árbevétel növekedéssel számol. Csupán a vállalkozások 15%-a számít árbevételének csökkenésére jövőre” – tájékoztatott az eredményekről Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

A középvállalkozásoknak jobb?

A különböző méretű cégek árbevétel várakozásai eltérő képet mutatnak. A középvállalkozások látják a legderűsebben helyzetüket, ők átlagosan 5,7%-os árbevétel növekedést feltételeznek. A kisvállalkozások árbevétel várakozásai növekedtek a legnagyobb mértékben, jelenleg árbevételük 5,3%-os emelkedésével számolnak, szemben az előző negyedévi 4,6%-os értékkel. A mikrovállalkozások árbevétel várakozásai ugyanakkor 5,3%-ról 5,1%-ra mérséklődtek.

„Az eredményvárakozásokat tekintve a cégek nagy része (81%) emelkedést prognosztizál, átlagosan 2,8%-kal várnak nagyobb profitot a következő egy évben, ami kis mértékben meghaladja az NGM jövő évre prognosztizált, 2,4%-os inflációs várakozásait. Ez az érték ugyan megszakítja az idei évre jellemző emelkedő tendenciát, de még mindig magasabb, mint az azt megelőző másfél évben tapasztalt 1-2,5% között ingadozó nyereségvárakozás. A következő egy év profitját tekintve a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, ők átlagosan 3,3%-os profitnövekedést realizálnak. A kisvállalkozások jelenleg 2,3%-os nyereségnövekedéssel számolnak, szemben az előző negyedévi 3%-kal. Egyedül a középvállalkozások eredményvárakozásai emelkedtek – 1,8%-ról 2,2%-ra –, ennek ellenére még mindig ők tekintenek a legvisszafogottabban a következő egy évre.

Derűre ború a magyar gazdaságban
Az előző negyedévi ugrásszerű javulás után most újra romlott a vállalkozások hangulata. Az előzetes adatok jelentős visszaesést mutatnak, mivel a cégek sokkal borúlátóbbak lettek a gazdaságpolitikát és a hitelkamatokat illetően is.
Tavaly csökkent a nyereség

A magyar cégek összességében többet kerestek 2012-ben, mint egy évvel korábban, hiszen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kimutatása szerint a társas vállalkozások tavaly 2906,4 milliárd forint, az előző évinél 31 százalékkal nagyobb adózás előtti eredményt értek el. A társasági adóbevétel 316,6 milliárdról 342,3 milliárd forintra emelkedett.

A közel 400 ezer – az előző évinél mintegy 9 ezerrel kevesebb – vállalkozás adatai alapján a nyereséges vállalkozások száma 1,2 százalékkal nőtt, az általuk kimutatott nyereség ugyanakkor 7,4 százalékkal csökkent. A veszteséges társaságok száma 4,2 százalékkal, veszteségük 33,3 százalékkal mérséklődött, s nulla eredményt is az előző évinél kevesebb vállalkozás mutatott ki.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo