A demonstrálók az úgynevezett szociális dömping ellen tiltakoznak, amelynek során a vállalatok az alacsony bérek és a rossz munkakörülmények kihasználásával csökkentik a költségeket. Ez konkrétan a Delhaize belga szupermarket-lánc dolgozóit érinti, mivel a cég márciusban bejelentette, hogy üzleteit franchiseüzemeltetésben működteti tovább, ami a dolgozói bérek csökkentéséhez és munkahelyek megszüntetéséhez vezethet, továbbá korlátozza a munkavállalók érdekérvényesítési lehetőségeit. A nagyvállalat dolgozói már hetek óta kampányolnak a bérük és munkakörülményeik megváltoztatása ellen.
A tüntetők a városközpontban található Igazságügyi Palotához vonultak, ahol gyászkoszorút helyeztek el. A koszorúkon a "Néhai sztrájkjogunkért", illetve a "Néhai szociális párbeszédéért" valamint az épületre kifeszített transzparensen, a "Profit mindenhol, igazságosság sehol - Bojkottáljuk a Delhaize-t" feliratok álltak.
Marc Leemans, Belga Keresztény Szakszervezetek Szövetségének elnöke, aki beszédet mondott az Igazságügyi Palotánál, azt hangsúlyozta, hogy a jobboldali elit vezette Delhaize vállalat úgy döntött, hogy a munkavállalóiknak "tovább, keményebben és olcsóbban kell dolgoznunk".
"A tüntetéssel megmutatjuk, hogy nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni. Vannak emberi jogaink és megbecsülést követelünk minden munkavállalónak: tisztességes bért, tisztességes munkát és a tüntetés jogát" - hangoztatta.
A Belga Általános Munkaügyi Szövetség elnöke Thierry Bodson, történelmi jelentőségűnek nevezte a demonstrációt. "A sztrájkjog veszélyben van hazánkban. Nem fogadhatjuk el, hogy a kereskedelemhez való jog és a közterületek elfoglalásának joga szemben áll egymással. A demokráciában a hatalom és az ellenerő egymás kezét fogja. Ha a kormány már nem tiszteli az ellenerőt, akkor nincs többé demokrácia" - jelentette a szocialista szakszervezet vezetője.
(MTI)