A támogatás forrását a magyar vállalkozások teremtik elő, ugyanis azt az innovációs járulékból fenntartott Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból finanszírozzák – hívta fel a figyelmet az Insider Blog, kiemelve, hogy – lévén nem uniós forrás – az ország minden régiójából – Budapestről is – lehet jelentkezni.
Célok
A gazella programnak is nevezett támogatás célja “a nemzetközi piacokon versenyképes K+F eredményekre alapuló vállalkozások felépítése és működésének beindítása egy megbízható és jól működő technológiai inkubátor rendszeren keresztül”. A programnak négy területe van.
Elindítás
Technológiai inkubátorok felállítására és elindulásuk támogatása című alprogram keretében 60 millió forint igényelhető, a mindenkori euró árfolyamnak megfelelően, de 3 év alatt a 200 ezer eurót nem haladhatja meg ennek összege. A vissza nem térítendő támogatás mértéke 60 százalék. Ennek az alprogramnak az időtartama 6 hónap, s 3-4 ilyen pályázatra számítanak a pályázatkiírás szerint.
Megvalósíthatóság
A Technológiai ötletek műszaki/gazdasági megvalósíthatósági vizsgálata, IP levédetése című alprogram keretében 80 pályázatra számítanak. Az igényelhető, vissza nem térítendő támogatás maximális összege másfél millió forint, amennyiben a projektjavaslatban szereplő ötlet szellemitulajdon-védelme is része a pályázatnak, további másfél millió kérhető. A projekt ideje 36 hónap, a támogatás mértéke 100 százalék.
Az inkubáció folyamata, az inkubáltak támogatása című alprogramnál (amelynél a várható projektek számát az NFÜ a pályázatkiírás szerint 20 darabra becsülte) 80 millió forint kérhető. Itt 24 hónapos időszakot állapítottak meg a projektre, támogatás a projekt 85 százalékát érheti el.
Piacra lépés, tőkebevonás
A piacra lépés támogatása és a tőkebevonás elősegítése alprogram keretében pedig maximum 40 millió forint (itt a várható projektek száma 10) adható. A projekt ideje 18 hónap lehet. A támogatás mértékét 70 százalékban állapították meg.