Két éve pörgeti Matolcsy a csodafegyvert

A Növekedési Hitelprogram több mint két éve segíti a mikro-, kis- és középvállalatok hitelhez jutását. A jelenlegi feltételek szerint az NHP és az NHP+ konstrukcióban az idei év végéig van mód hitelszerződést kötni, jóllehet az egyes hitelrészek akár 2016 végéig is lehívhatók a legtöbb hitelcél esetében – figyelmeztet az MNB.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A Magyar Nemzeti Bank 2013. június elején indította el a Növekedési Hitelprogramot (NHP), amelynek célja a kis- és középvállalkozások (kkv-k) hitelhez jutásának elősegítése és a pénzügyi stabilitás megerősítése. A program két szakaszában eddig hozzávetőleg 23 500 vállalkozás jutott finanszírozáshoz, közel 1500 milliárd forint összegben, ami a jelenleg fennálló kkv-hitelállomány mintegy 30 százalékának feleltethető meg – olvasható a Magyar Nemzeti Bank közleményében.

A jelenlegi feltételek szerint az NHP és az NHP+ konstrukcióban az idei év végéig van mód hitelszerződést kötni, jóllehet az egyes hitelrészek akár 2016 végéig is lehívhatók a legtöbb hitelcél esetében. Bár a jegybanki hitelprogramok megállították a vállalati hitelállomány visszaesését, tartós hitelezési fordulat még nem következett be.

(Az NHP egyébként változatlan feltételekkel folytatódik, az igénybevételéhez szükséges tudnivalókat itt találja!)

A tartós gazdasági növekedés támogatásához az MNB becslései szerint a vállalati hitelállomány évi 6–9 százalékos növekedésére lenne szükség. A jövőben a vállalati hitelezés egyre inkább a jegybanki szerepvállalás csökkenése mellett valósulhat meg, így a hitelállomány megfelelő mértékű növelése jelentős kihívás elé állíthatja a hazai bankszektort.

Őszre felfuthat az NHP+

A vállalkozások részéről jelentős érdeklődés mutatkozott az NHP iránt, köszönhetően annak, hogy a 2,5 százalékban maximált, akár 10 éves futamidőre fix kamat alacsony és kiszámítható terhet jelent. Miközben az NHP jelentősen élénkítette a vállalkozások hitelfelvételi kedvét, intenzívebbé vált a bankok közti verseny, és ismét a kkv-szegmensre irányult a hitelintézetek figyelme. Az NHP elindításával sikerült megállítani a kkv-hitelállomány tartós, évi 5–7 százalékos csökkenését, és ezzel elkerülni a hitelbefagyást. A program az MNB becslései szerint eddig a GDP növekedéséhez több mint 1 százalékkal járult hozzá.

Az MNB 2015 tavaszán egy, az NHP-val számos feltétel tekintetében megegyező, azzal párhuzamosan futó, de különálló konstrukciót indított el, amelyben a jegybank nemcsak forrást biztosít a hitelintézeteknek, hanem részt vállal az esetleges hitelezési veszteségből. Erre azért volt szükség mivel a még életképes, de valamivel magasabb kockázatú kkv-k hitelhez jutása továbbra is nagyon korlátozott. Ezek a vállalkozások piaci alapon sok esetben csak indokolatlanul magas felár és rövid futamidő mellett jutnak finanszírozáshoz, ami gyakran beruházásuk elhalasztását vagy csupán részleges megvalósítását eredményezi. Az NHP+ konstrukcióban az MNB 500 milliárd forintos keretösszeget bocsátott a hitelintézetek rendelkezésére, amely a lehívások fokozatos beindulása mellett az év második felében futhat fel.

Ha nincs NHP, nincs beruházás se
A Növekedési Hitelprogram év végi kifutásával nagy beruházási hullámra már nem lehet számítani a kkv-szektorban. Ezt mutatja a K&H kkv bizalmi index, amely szerint mélyponton van a vállalkozások beruházási kedve, a cégek kevesebb, mint fele gondolkodik fejlesztésben a következő egy év során. A beruházás tárgyát tekintve továbbra is az informatikai fejlesztések vannak az élen.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo