Kakukktojások az idén alakult cégek között

Idén november végéig összesen 29 224 vállalkozás kezdte meg a működését Magyarországon , csaknem kétezerrel kevesebb, mint tavaly az első tizenegy hónapban. Még drasztikusabban csökkent a vállalatokba befektetett tőke: tavaly 11 hónap alatt húsznál több olyan vállalatot alapítottak, amely jegyzett tőkéje eléri az egymilliárd forintot, idén csak tízet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kevesebb és szegényebb cég - Kép: SXC

Az év első tizenegy hónapjában mintegy kétezerrel kevesebb vállalkozás kezdte meg a működését, mint tavaly, a múlt évi 31 142-höz képest 6 százalékos visszaesést jelent az idén indult 29 224 gazdasági társaság. A Céginfo.hu adatbázisa szerint ennél is jóval nagyobb a visszaesés a komoly tőkével létrehozott társaságok terén.

A múlt év novemberének végéig 24 olyan gazdasági szervezet kezdte el a működését, amely jegyzett tőkéje legalább 1 milliárd forint volt, idén november végéig csak 10 ilyen vállalat volt, ráadásul ebből egy az a budapesti székhelyű 3 Lánc Hotels Kft., amely a tavalyi listán is szerepelt, még nyrt.-ként, de az a társasági forma megváltoztatásával, jogutódlással átalakult. Még árulkodóbb az az adat, hogy a tavaly alapított MVM Paks II. Zrt. a maga 9 milliárdos jegyzett tőkéjével 2012-ben a tíz legnagyobb tőkéjű vállalat közé sem tudott beférni, míg idén első lett volna. (Közben a cégbedőlések száma is mérséklődött, így egészségesebb szerkezet felé mozdulhat el a magyar cégvilág.)

Igaz, a tavalyi nagy tőkéjű cégalapításokat részben állami tulajdonú vállalatok jelentették. Például a múlt évben hozták létre az állami mobilszolgáltatónak szánt MPVI Mobil Zrt.-t 14,6 milliárd forintos jegyzett tőkével, az állami energetikai vállalat, az MVM távközlési cégét, az MVM Net Zrt.-t 25,1 milliárdos tőkével, valamint regionális közlekedési központokat, cégenként 9-10 milliárdos tőkékkel. Ilyen állami cégalapítások idén nem voltak – tény viszont az is, hogy a múlt évi rangsor első öt helyezettjéből négyet magántulajdonosok hoztak létre, és csak egyben volt állami érdekeltség.

A lista első helyén nemcsak 2012, de az elmúlt öt év legnagyobb tőkéjével alapított társasága áll: ez a tavaly nyáron bejegyzett 3SZV Alternatív Energetikai, Műszén-kémiai Termékgyártó és Kutatás-fejlesztési Zrt., amelyet a Céginfo.hu adatai szerint 266 milliárd 2 millió forintnyi jegyzett tőkével hoztak létre. Hogy ez milyen hatalmas összeg, azt jól érzékelteti az a tény, hogy a Mol jegyzett tőkéje nagyjából százmilliárd forint. A fő tevékenysége szerint szerves vegyi alapanyag gyártásával foglalkozó 3SZV Zrt. székhelye egy hétszáz fős Somogy megyei község, Gamás külterületén van. A vállalat egyetlen tulajdonosa és ügyvezetője egy fővárosi lakcímű magánszemély, akinek más üzleti érdekeltségéről nem tudni, a társaság a múlt évben érdemi tevékenységet nem végzett.

Nem ússzák meg a cégek a tőkeemelést
Azok a társaságok, amelyek nem emelnek tőkét, a tőkeemelésig nem is alkalmazhatják az új Ptk.-t, hanem a jelenleg hatályos Gt. rendelkezései szerint kell működniük. A moratóriumot várhatóan nem hosszabbítja meg a kormány.
A rangsor második helyén a HHolding Hungary Zrt., egy hongkongi érdekeltségű vagyonkezelő társaság áll, míg a harmadik Gaudium Invest Zrt. egy kecskeméti székhelyű, részben kecskeméti magánszemélyekhez, részben egy Seychelles-szigeteki társasághoz kötődő, főtevékenysége szerint emelő- és anyagmozgató gépeket gyártó vállalat. Az elmúlt évet előbbi néhány százezer forintos, utóbbi mindössze tízezer forintos nagyságrendű árbevétellel zárta – tőkearányosan ez ezrelékekben sem kifejezhető érték.

Az idei cégek alapítására a tavalyihoz képest aprópénzt költöttek a tulajdonosok. A legnagyobb tőkéjű társaság a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó, 8 milliárdos West End Magyarország Zrt. – tavaly viszont még több mint kétszer ekkora tőkével jött létre a szintén Demján-érdekeltségű Granit Invest Kft. A lista második helyén egy bankká alakult korábbi takarékszövetkezet van, míg harmadik egy esztergomi székhelyű, thaiföldi érdekeltségű instant ételeket gyártó vállalat.

Az idén legalább egymilliárdos tőkével létrehozott cégek összes jegyzett tőkéje 23,0479 milliárd forint; tavaly ennél négy nagyobb tőkéjű társaság is alakult, a 3SZV tőkéje pedig több mint tízszerese ennek az idei összesített értéknek. Az idén alapított tíz vállalatból hétnek Budapesten van a székhelye, a további háromnak Győrben, Esztergomban és Mohácson (tavaly a 24-ből 14 vidéki volt). Az idei tízből hat kft-ként, négy zrt-ként működik, míg tavaly a 24-ből hét volt kft., a többi részvénytársasági formában alakult.

Nyolc tanács, hogy ne bukjon el az új vállalkozása
A legtöbbünknek élete folyamán néhányszor biztosan megfordul a fejében, hogy saját vállalkozásba fog. Adunk nyolc tippet, hogy ne jusson kátyúba már a legelején. A saját lábra állás izgalmas és ijesztő is egyszerre, de különösen vonzó lehet a fiataloknak a munkanélküliség vagy a képzésüknek nem megfelelő munkakör nyomasztó nyűgéből való kitörésre. Alison Green tanácsadó összeszedett nyolc tippet, ami segít abban, hogy ne dőljön be a szépreményű vállalkozása.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo