Mint az Európai Bizottság csütörtökön bejelentette, a kifizetéseket irányító bizottság jóváhagyta a végrehajtó szerv javaslatát arról, hogy a kifizetések 50 százaléka már október közepétől folyósítható legyen. Ezzel a kedvezőtlen éghajlati viszonyok és a nemzetközi gazdasági válság következtében keletkezett átmeneti pénzügyi problémákon kívánják átsegíteni az ilyen típusú támogatásért folyamodó gazdákat. Az Európai Bizottság közölte azt is: eddig tíz EU-tagállam, köztük Magyarország jelezte, hogy élni kíván a lehetőséggel.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a hírt kommentálva úgy fogalmazott: a magyar agrárdiplomácia újabb sikere az, hogy a bizottság döntött a gazdáknak fontos előlegfizetésről. Ez azt jelenti, hogy az agrártámogatások 157 milliárd forintja még az idén, október második felében eljut a termelőkhöz.
Ez a 157 milliárd forint segíti, hogy a magyar gazdálkodók megküzdjenek az aszálykárokkal és más természeti csapások okozta gondokkal. Így a gazdák komoly bevételhez jutva tudják folytatni a gazdálkodást, talpon tudnak maradni: jut pénz tankolásra, vetőmag vásárlására, szántásra. A magyar kormány egyébként kész volt arra, hogy ha az uniónál nem sikerült volna elérni az előlegfizetést, úgy megelőlegezze a szóban forgó támogatási összeget.
Maradandó károkat okozott az aszály
Az idén rekord nagyságú területen, 1262 ezer hektáron termesztenek kukoricát Magyarországon. Június elején-közepén a szakértők még jó termést vártak, azonban az elmúlt időszakban tapasztalt forró és száraz idő miatt - a napokban lehullott csapadék ellenére - jelentősen romlottak a kilátások. A Magyar Agrárkamara Növénytermesztési Osztályának jelentése szerint az aszály több helyütt visszafordíthatatlanul károsította a kukoricát.
A csapadékhiány más közép-kelet európai országokban és az USA-ban is komoly gondot okoz. Az amerikai kukoricaöv térségét már több hete aszály sújtja, és az előrejelzések szerint a következő 10 napban sem várható érdemi csapadék. Az USA mezőgazdasági minisztériuma (USDA) úgy véli: a kukorica minősége messze elmaradhat a korábbi várakozásoktól, az idén 1988 óta a legrosszabb minőségű termést takaríthatják be az országban.