Jelentősen nő jövőre az állattartók és a tejtermelők támogatása

Az ideinél jelentősen magasabb összegű támogatásokra számíthatnak az állattartók és a tejtermelők 2015-ben – jelentette be a földművelésügyi miniszter.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Fazekas Sándor kiemelte: Magyarország agrártámogatása 20 százalékkal nő 2020-ig, javítva a gazdák versenyképességét az unióban. A termeléshez kötött támogatások aránya ezen belül 13 százalékra nő a korábbi 3,5 százalékról. A tehéntartás éves kerete 55 százalékkal, 69 millió euróra bővül, a tejhasznú tehenek támogatása egyedenként évente 353, míg a húshasznúaké 216 euró lesz. A tejtermelők 2015-ben összesen mintegy 20 milliárd forint támogatásra számíthatnak, mely 14 milliárddal haladja meg az eddigit. (A következő hét évben mintegy ezermilliárd forint beruházásra lenne szükség az állattenyésztésben ahhoz, hogy európai színvonalra lehessen emelni a magyar sertés-, baromfi- és szarvasmarha-tenyésztést, valamint a tejágazatot.)

A szarvasmarhatartók több jogcímen 11 milliárd forintot kapnak jövőre, mely hozzávetőleg 5 milliárd forintos emelkedést jelent. Egyedülálló lehetőség a jószágtartók számára a „Több munkahelyet a mezőgazdaságban!” program, melynek keretösszege 7 évre 212 milliárd forint, ebből 180 milliárd a nemzeti támogatás – tette hozzá a tárcavezető, jelezve: ebből is kiderül, hogy a magyar állam a vidék szempontjából kiemelkedően fontosnak tekinti a mezőgazdaságot, melyre az EU-forrásokon túl saját költségvetéséből is áldoz. (Az uniós forrásokból majdnem hatszázmilliárddal több jut majd a mezőgazdaságnak a következő ciklusban.)

Fazekas Sándor az eddigi munka első eredményei között említette, hogy a szarvasmarha-állomány 25 ezerrel, a húshasznú tehenek száma 11 ezerrel, míg a tejhasznúaké 5 ezerrel gyarapodott tavaly nyár óta. Gondot okoz és további egyeztetéseket, illetve intézkedéseket igényel ugyanakkor, hogy az import tej az orosz embargó miatt „nyomja az egész európai piacot, keresi a helyét” – fogalmazott.

A sertéságazatban a támogatásokat keveslő és azok megkésettségéről szóló kritikákkal szemben számos jó példa mutatja: e területen is van perspektíva és lehet eredményeket elérni – mondta a miniszter. (A területalapú támogatások megváltoztatását sok szakmai kritika érte.)

Állatot tartani rizikósabb
Az állattartó cégek magasabb arányban válnak fizetésképtelenné, mint a növénytermesztéssel foglalkozók. Az előbbiek csaknem két hónapos csúszással fizetnek, pedig az ágazatban amúgy is magas a fizetési késedelem. Itt találja a részleteket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo