Amiről azt képzelnénk, hogy fantazmagória, az holnap valóság, és már csak az a kérdés, hogy milyen gyorsan alakítja át saját mikrokörnyezetünket. Mert az nem vitás, hogy átalakítja. A negyedik ipari forradalom gyökeresen felforgatja a munka világát, a vállalatok szervezeti felépítését, a kommunikációt, a HR-t, az együttműködéseket.
Az Ipar 4.0 nem egy technológia, amelyet a vállalkozások levesznek a polcról. Teljesen eltérő technológiai megoldások léteznek, tehát minden munkavállalónak saját magának kell az egyéni negyedik ipari forradalmát megvalósítania.
Hosszú távon nagy a baj
A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád–Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.
Ellehetetlenülhet a cafeteriarendszer
Az elmúlt években a sorozatos törvényváltozások ellenére is felértékelődött a cafeteria szerepe a munkáltatók szemében: a szorító munkaerő-piaci helyzet következtében mind fontosabb eszköznek tekintik a béren kívüli juttatásokat a dolgozók megtartásában. Az elmúlt évtizedekben végigkísérte a béren kívüli juttatások sorsát Király Ágnes okleveles adószakértő, a Top Cafeteria ügyvezető igazgatója. Most úgy véli, az Országgyűlés elé benyújtott adótörvény-módosítások a jelenlegi formájukban végleg ellehetetlenítik a cafeteria motivációs jellegét.
Aranykor
Az elmúlt 130 évben dúskáltunk az újonnan felfedezett szuper aranylelőhelyekben, és irdatlan tempóban termeltük ki a nemesfémet. Földünknek három óriási aranymezője van: a dél-afrikai Witwatersrand-medence, a nevadai Carlin Trend és az ausztráliai Super Pit. Mindegyik életciklusa végéhez közeledik. Mihez kezdünk, ha elfogy a kitermelhető arany?
További részletek a Piac & Profit most megjelent számában! Keresse az újságárusoknál!