Inspirálni nem nehéz! És nagyon megéri

Szeretné, hogy a munkatársai ne csupán rutinból dolgozzanak? Íme néhány ötlet arra, hogyan inspirálhatja őket az egyre jobb és élményekkel telei munkára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindannyian tudjuk, hogy óriási különbség van aközött, hogy valaki csak teljesíti a kötelességét vagy ha elkötelezetten megy extra mérföldeket előre. A legerősebb alkalmazottak általában azok, akik inspiráltak, akik szenvedélyesen dolgoznak. A szakértők szerint a dolog kulcsa a kölcsönösség.

Ha azt szeretné, hogy a kollégák érdeklődve végezzék a munkájukat, érdemes energiát fektetni abba, hogy akár apró, jelentéktelennek tűnő dolgokkal inspirálja őket. Vegyük sorra a szakértők néhány egyszerű tanácsát.

Így lehet élmény a munka
A flow állapota, amikor az ember teljesen feloldódik a tevékenységben amit végez, egyszerre aktív és relaxált, úgy dolgozik, hogy közben feltöltődik. Jól hangzik mi? Mutatjuk, mi az alapja.
A Miért?

A pénz jó. Az elégedett ügyfél jó. De nem lehet jobb munkára, több ügyfél megszerzésére, kedvességre sarkallni valakit csupán a pénzzel. Meg kell mutatni világosan, hogyha egy nagyobb cél érdekében közösen teszünk, egy stabilan működő vállalatnál hosszútávon nem csak anyagilag térül meg a befektetett munka. Fogalmazzuk meg pontosan, hogy mit szeretnénk elérni, és ezért közösen tegyünk. Próbáljuk megvilágítani azt a tényt, hogy mindenkinek akkor lesz sikerélménye, ha a munkát adó cégünk több, mint egy a havi fizetést utaló vállalkozás. (Itt talál egy kiváló példát: Katona Gergely mikroszkópjait a világ legjobb tudósai használják, cégük folyamatosan bővül. Büszke rá, hogy a tudományból keres pénzt, a sikert azonban nem ebben méri. Mint mondja:"nem azért hoztuk létre a céget, hogy jachtokat vásároljuk")

Kép: Fotolia

Innovációs hajlam

Sokat hangoztatjuk, hogy a gyakori dicséret szárnyakat adhat. De mi van akkor, ha mi most azt tanácsoljuk, hogy mondjon elismerő szavakat akkor is, ha valaki hibázik? Gyanítjuk, hogy felszalad a szemöldöke egy pillanatra. Nem arra gondolunk, hogy ha valaki pofátlanul viselkedik, esetleg nem tanul a hibáiból, és újra és újra elköveti ugyanazt, annak veregessük meg a vállát. De ha egy munkatársnak vannak új ötletei, biztassuk a megvalósításra. Jutalmazzuk a kockázatvállalást, támogassuk, ha valami újat szeretne kipróbálni, és ha végül nem sikerül, akkor is kapja azt az üzenetet tőlünk, hogy díjazzuk az innovációs készséget. Érezzék azt a munkatársaink, hogy az új dolgok kipróbálására alacsony kockázatot rejt és a potenciálisan magas jutalom jár érte. Itt talál pár tippet ahhoz, hogy szoktathatjuk magunkat a bizonytalansághoz.

Az elhivatottság gazdasága
A fenntartható gazdaságnak szükségszerűen lélekbarátnak és tehetségösztönzőnek kell lennie. Mert akik lélekölő munkát végeznek, azok aligha építhetnek egy fenntarthatóbb világot. A The Purpose Economy című könyvében Aaron Hurst arra kínál receptet, hogy az egyén miként tudatosíthatja és fogalmazhatja meg, mi az ő személyes küldetése.
Pozíciók helyett utak

Oké. közösen megfogalmaztuk a cég céljait. Biztassuk a munkatársainkat arra, hogy fogalmazzák meg a saját céljaikat is, természetesen itt elsősorban a munka területére gondolunk. Ösztönözzük az alkalmazottakat arra, hogy szánjanak időt a rövid vagy hosszú távú tervek megfogalmazására, mert a cég életében a tervezett célokhoz a személyes út is erősen hozzájárul.

Vegyünk egy példát. Lehet, hogy egy könyvvizsgáló cég alkalmaz egy művészlelkű srácot, ami elsőre furcsa. Előfordulhat, hogy a művész csak rövidtávon lesz velünk, de ha lehet, ösztönözzük arra, hogy pontosan határozza meg a céljait itt a cégünknél és hosszabb távon is. Ne csak átmeneti megoldásként tekintsen a munkájára, hanem mint lehetőségre. Megtapasztalhatja, hogy amíg a könyvvizsgáló cégünknél van, olyan kritikus üzleti ismereteket szerezhet, amire például sok művésznek nagy szükségünk van a való életben, akkor ő is úgy érezheti, hogy többet kap a munkájáért, mint szimpla fizetés. Az utak bár majd egyszer szétválnak, most hatékonyak lehetnek együtt is.

Valami új

A sportolóknál gyakran beválik, ha nem csak a megszokott edzésformát űzik. Mondjuk van egy kosaras, és a dobóedzések mellett egy nap kipróbálja a jógát. Érdekes párosítás, igaz? Nem azért vág bele az ászanák világának megismerésébe, mert váltani akar, hanem azért, mert a jóga más munkával segítheti a sportoló különböző izmait lazítani, sőt építeni akár. Ettől jobb lesz az általános fizikai állapota, így lesz jobb kosaras.

Mindezt levetíthetjük a saját cégünkre, a mi munkatársainkra is. Ha időközönként megszakítjuk a megszokott folyamatokat, amiben már jók vagyunk, és valami merőben más feladatot próbálunk ki, vagy adunk egy-egy munkatársnak, erősítheti az eredeti területen végzett tevékenységet. Más „izomcsoportot” is átmozgatunk, új látószögből mutathatunk meg egy adott területet.

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo