Így változnak a helyi adók

2017. január 1-jétől szigorúbbak lesznek az építmények és a telkek után járó helyiadó-mentesség szabályai, igaz, adómentes lesz a radioaktív hulladék tárolására szolgáló épület és egyablakossá válik a bevallás benyújtása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Január 1-jétől szigorúbbak lesznek az építmények és a telkek után járó helyiadó-mentesség szabályai annak érdekében, hogy megelőzzenek egy adóelkerülési technikát.

A nonprofit szervezetek csak akkor vehetik igénybe az épület, épületrész, telek után járó helyiadó-mentességet, ha az ingatlant alaptevékenységükhöz, és nem vállalkozási célra használják, valamint ha az ingatlan-nyilvántartásba tulajdonosként jegyezték be őket. Ebben az esetben társaságiadó-fizetési kötelezettségük sem keletkezik, így a mentességre való jogosultság bizonyításához erről nyilatkozniuk kell majd. Ugyanakkor a radioaktív hulladék és a kiégett nukleáris üzemanyag elhelyezésére, tárolására használt épület, épületrész ugyanettől az időponttól adómentessé válik – hívta fel a figyelmet a LeitnerLeitner legfrissebb blogbejegyzése.

Egyablakos bevallás-benyújtás

Jövő év január 1-jétől az iparűzési adóalanyok elektronikusan, az állami adóhatóságon keresztül is benyújthatják iparűzési adóbevallásukat egy új bevallási nyomtatványon az általános nyomtatványkitöltő program használatával. Az állami adóhatóság ebben az esetben automatikusan vizsgálat nélkül továbbítja a bevallást az illetékes önkormányzati adóhatóság részére.

Érdemes ügyelni, mert egyre több települési önkormányzat vet ki egyre többféle, kreatív adónemet!

Próbálkoznak az önkormányzatok
Több mint egy éve már, hogy szabad kezet kaptak az önkormányzatok a helyi adók kivetésében, azaz gyakorlatilag bármire kitalálhattak egy adónemet, és azt illetékességi területükön rendeleti úton bevezethették. Habár a legtöbb önkormányzat az iparűzési, kommunális és idegenforgalmi adón kívül nem vet ki más sarcot, vannak lokális érdekességek, mint a kutyákra kivetett – igaz, rövid életű – adó, vagy a legújabbak, a giccsadó és a lóadó. Ám nem csak a különleges adónemekben vannak eltérések, érdemes tehát alaposan körülnézni, mielőtt döntünk, hová jelentjük be a cégünket, vagy hol létesítünk telephelyet.
A helyi iparűzési adó alapját érintő változások

Idén július 1-jétől megváltozott a jogdíj fogalma a társasági adóról szóló törvényben, azonban a már korábban is birtokolt, jogdíjra jogosító eszközökre 2021. június 30-ig igénybe lehet venni a korábbi kedvezményt. Mivel az iparűzési adó rendszerében a gyűjtött jogdíj értéke a nettó árbevétel összegét csökkenti, ezért 2016. július 1-jétől a helyi adókról szóló törvénybe is bekerült a jogdíj fogalma. Érdemes azonban az alkalmazásakor óvatosnak lenni, mert a két jogszabály nem teljesen ugyanúgy használja a fogalmat.

A társasági adó szempontjából – sok egyéb jogdíjtípus mellett – a ritka betegségek gyógyszerévé minősítésből származó eredmény is jogdíjnak számít, de a helyi adóknál az ilyen bevétel nem tekinthető jogdíjnak. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a helyi adók esetén csak az értékesítéséből származó bevételt lehet figyelembe venni, a társasági adóban viszont többek között az apportból származó eredmény is annak számít. Tehát mind a bevételszerzés módjában, mint a jogdíj típusaiban is eltérések vannak a két jogszabály között.

Január 1-jétől csak az alapkutatás, az alkalmazott kutatás és a kísérleti fejlesztés közvetlen költségeként a társasági adóalapban érvényesített összeget lehet a helyi iparűzési adóalap megállapításakor figyelembe venni. A jogdíjak adózásának új szabályait külön blogbejegyzésben részletezzük hamarosan.

Mit tehetünk, ha jogtalan?
Mikor aránytalan mértékű a helyi adó, illetve mikor diszkriminatív a helyi adóztatási gyakorlat? Mit tehet az adózó, ha nézete szerint az önkormányzat az ingatlanait aránytalan mértékű adóval terheli, vagy az adót diszkriminatív módon állapítja meg? Milyen eljárás keretében nyílik lehetősége a jogszabálysértőnek tekintett helyi adórendelettel szembeni jogorvoslatra? Visszakaphatja-e az általa már befizetett helyi adót, illetve milyen mértékű kamat illeti meg? Itt találja a válaszokat, a Kúria joggyakorlata alapján.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo