Egyre több és több cég kezd el kommunikálni a közösségi oldalakon, azonban még mindig sokan vannak, akik viszonylag szerény sikerrel, vagy teljesen haszontalanul ölnek bele erőforrásokat. Szakértők szerint ennek oka részben a helytelenül megválasztott kommunikációs formában lehet. De milyen stílusban kommunikáljon egy cég a közösségi médiumokon keresztül. Erre a kérdésre keresték a választ a közösségi marketing szakértői a Piac & Profit által szervezett KKV Akadémián. (Hogy milyen legyen a céges weboldala, arról hasznos tippeket talál szakértőnk cikkében!)
„Elméletben 140 karakteres hosszúságú posztokat kellene a közösségi oldalakon használni, ám ez a stílus nehezebb, mint bárki is gondolná”- hangsúlyozta Bedy Krisztina az Avantgarde Group ügyvezető igazgatója a Piac és Profit konferenciáján. A szakértő szerint azonban fontos ragaszkodnunk a pontos, rövid megfogalmazáshoz – ha a bejegyzésünk további részleteire kíváncsiak a rajongók és a kommentelők, akkor inkább vezessük őket át céges oldalunkra.
Ugyanakkor a rövid, pontos megfogalmazás mellett az sem mellékes, milyen hangvételben kommunikálunk a közösségi oldalakon. „Ha túl passzív, vagy túl agresszív hangnemet választunk, annak hosszú távon komoly negatív következményei lehetnek, ezért inkább határozottan, de visszafogottan reagáljunk. Ne menjünk bele személyeskedésbe, de ne is ignoráljuk a fogyasztó személyes érzéseit, inkább ajánljunk neki kompenzációt. Fontos az is, hogy minél hamarabb reagáljunk, mert a közösségi oldalakon válasz nélkül hagyott kommentek gyorsan a „körmünkre éghetnek”, és komoly károkat okozhatnak a cégünk jó hírének” – mondta az ügyvezető.
Három szempont a stílus és a forma meghatározásánál
1. Olyan stílusban és arculattal kommunikáljunk a közösségi médiumokon, ahogyan a márkánkat is kommunikáljuk a piacon.
2. Olyan stílusban szólítsuk meg a fogyasztókat, vagy ügyfeleket, amelyet elvár és megért a célcsoportunk – másképp kommunikálnak és másra figyelnek fel például a fiatalok, és az idősebbek, így ezeket a sajátosságokat fontos figyelembe venni a kommunikációs stílus megválasztásánál.
3. Olyan stílusban kommunikáljunk, amelyet a közösségi felület lehetővé tesz – itt érdemes meghatározni, melyik közösségi oldal való nekünk. Míg a Facebook-ra alapvetően szórakozás, időtöltés céljából járnak az emberek (ráadásul dinamikusan átalakul a közösségi oldal generációs összetétele!), így itt közvetlen üzleti üzenetekkel nem járunk olyan jól, mint a LinkedIn, vagy a Twitter esetén.
(Itt bemutatunk öt trendet, amelyet követnie kell a sikeres online jelenléthez!)
Amikor a közösségi médiumokra gondolunk, akkor először mindenkinek a Facebook jut eszébe, azonban van olyan eset, amikor nem alkalmas. Bőven van lehetőség másoldalakon is jelen lenni, de alaposan meg kell válogatnunk, melyiken – emelte ki Reszták Zsófia, az Avantgarde Group közösségi marketing szakértője. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad elvesznünk a közösségi oldalak dzsungelében. „Inkább egy oldalon legyünk fent, mint mindegyiken. Ha nincs komoly üzleti üzenetünk a márkánkról, akkor inkább ne regisztráljunk a LinkedIn-re, vagy ha csak reklámokat teszünk közzé, akkor a Facebook nem nekünk való. Ha szakmai tartalmunk van, akkor azt inkább egy céges blogon érdemes megjeleníteni, amit megtámogathatunk egy közösségi oldalon indított profillal” – mondta.
Az aktivitás a lényeg
Nem elég azonban, ha sok lájkolónk van, ha a rajongóink nem aktívak. „Amikor beindul a csatornánk, akkor először magas a rajongók aktivitása, de ha nem teszünk semmit akkor ez csökkenni fog. Ám ennek megakadályozására vannak praktikák, amiket alkalmazhatunk” – mondta. Kiemelte, hogy ha passzívvá válik a közönségünk, akkor azt már nagyon nehéz, szinte lehetetlennel határos, hogy visszahozzuk. Viszont ha a rajongóink megszokják az aktivitásunkat, akkor már nem hagyhatjuk félbe a foglalkozást velük.
Öt tipp az aktivitás növeléséhez:
Tegyünk fel röviden (A, B, C válasszal) megválaszolható kérdéseket!
Használjunk idézeteket!
Küldjünk motivációs üzeneteket! (Ma jó napod lesz haver!)
Töltessünk fel képeket a rajongókkal. (itt ügyelni kell a célcsoport korosztályára)
Nyereményjátékok