Hasznos tudnivalók a teniszkönyökről és a golfkönyökről

A teniszkönyök és a golfkönyök nem egyedül az efféle sportokat kedvelők jellemző betegsége, nagyon sokan hasonló panaszokkal küzdenek, mégsem gondolnak rá. Egyedüli intő jel, ha megerőltető munkát követően fájdalom, érzékenység tapasztalható a kar bizonyos szakaszán.

Mi a teendő a tünetek észlelésekor? 

Teniszkönyök panaszaival van dolgunk, amikor a könyök külső része érintett, golfkönyökről, amennyiben a belső szakasza. Erre utal a nevük is, mint epicondylitis lateralis humeri és epicondylitis medialis humeri. Előbbi oldalsó, utóbbi közbülső területet jelöl. 

A nyomásra érzékenység mellett bizonyos mozdulatok erőteljes fájdalommal járhatnak, ez kifejezetten a csavaró mozdulatoknál számottevő. Érdemes mielőbb megkezdeni a kezelést, ugyanis idővel krónikussá válhatnak a panaszok. 

A CMC Déli Klinika mozgásszervi rehabilitáció exkluzív szolgáltatása keretében számos terápiás opció elérhető. A szakemberek készséggel segítenek a probléma alapos feltárásban, illetve a legideálisabb kezelési mód meghatározásában. 

A közhiedelemmel ellentétben nem csupán az építőiparban dolgozók körében gyakori jelenség, hanem az irodai munkát végzőknél, kertészeknél, fodrászoknál, zenészeknél, sofőröknél egyaránt. Ugyanakkor a megszokott hétköznapi tevékenységek szintén kiválthatják, például a házimunka. 

Milyen okok állhatnak a teniszkönyök hátterében?

Jellemzően repetitív munkát végzőknél alakul ki, a kar feszítő és hajlító izmainak gyulladása következtében. A túlerőltetésből adódnak a panaszok, a metszőolló gyakori használata, a mértéktelen, szünet nélküli gépelés a billentyűzeten, a vezetés közbeni erőkifejtés a kormány markolásánál, a rengeteg gyakorlással töltött idő zenészek esetében mind kiváltó tényező lehet. 

Az egyszerű tevékenységek olykor nem is érződnek megerőltetőnek, kezünk mégis túlterhelődik. Számunkra természetes a folyamatos telefonálás, gépelés, cipekedés, ismétlődő mozdulatsorok, a testünknek mégis időszakos pihenésre van szüksége. Hozzájárulhat a tünetek kialakulásához a stresszesebb élethelyzet is, a feszülő izmok pedig különféle fájdalmak formájában jeleznek, például vállövi, alkari területen.

Pihentetés és nyújtás megelőzésként

Fontos tudatosan odafigyelni a beiktatott szünetekre, nyújtásokra, hiszen így a folyamatos terhelés helyett rövidebb pihentetésekkel elejét vehetjük a túlterhelésnek. Bevethetünk speciális kézrőgzítőt a tehermentesítés érdekében, de akár gyulladáscsökkentő krémeket is. 

Előrehaladottabb esetekben, számos tünet mellett azonban nem érdemes halogatni a szakemberrel történő konzultációt. A gyógytorna mellett a lézerterápia és a lökéshullám-kezelés is segíthet a panaszok enyhítésében. 

Az idejében megkezdett konzervatív terápia az esetek javában megoldhatja a problémát, de súlyosabb állapotokban az operáció is számításba vehető. 

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo