A Tárki felmérése szerint, a jelenleg gyesen, gyeden lévő nők mindössze felének (49 százalékának) van olyan munkahelye, ahova vissza tud térni a szülési szabadság után. A kifejezetten kismamáknak szóló álláshirdetéseket böngészve az interneten azt láthatjuk, hogy azok döntő része otthonról végezhető, internetes munka. Ez elgondolkodtató. Aki hosszabb időt töltött el otthon gyermekeivel, talán egyetért azzal, hogy az éjjel, vagy a gyermek alvásidejében végzett munka, amely során nem sikerül kimozdulni otthonról, csak még inkább beragadni a „kisszobába”, bizony nem álommunka. (Azért, hogy a kolléga visszatérése zökkenőmentes legyen a korábbi munkahelyre a főnök nagyon sokat tehet. Szakértőnk ad tippeket!)
Miért nem szeretnek a munkáltatók kisgyermekes anyukát alkalmazni? Ismerjük be: egy-egy „lázas a gyerekem” tartalmú váratlan reggeli telefonhívás például sokat tesz a negatív hozzáállás kialakulásában. A gyermekvállalással azonban számos pozitív munkavállalói érték, kompetencia is kialakul, fejlődik a nőkben!
Az erősségekre építsünk
A kisgyerekes, főleg a többgyermekes anya kiváló logisztikus, jól elsajátította ezt a kompetenciát az iskola és különórák, étkezések és szórakoztatás megszervezésében. Minél több a gyermek, annál több a probléma, ezért a kisgyermekes anya kiváló problémamegoldó képességgel rendelkezik, időgazdálkodása vetekszik egy topmenedzserével, munkáját pedig kizárólag kitűnő rendszerszemlélettel tudja elvégezni. Kiválóan kezeli a váratlan helyzeteket, kreatív megoldásokat talál, amelyet a hisztis gyerekek leszerelése közben sajátított el. Stressz tűrése rendkívül magas, és a legjobb az ügyfél-elégedettség terén, mivel minden idegszálával arra törekszik, hogy környezete kiegyensúlyozott és elégedett legyen vele és a munkájával. És még valami: a legtöbb kisgyerekes anya akar dolgozni, motivált mind anyagi, mind önmegvalósítási oldalról.
Férfiak és nők agya között mindössze egy százalék eltérés mutatkozik, ez az egy százalék viszont sok mindenre magyarázatot ad. Pszichológusok vizsgálata szerint a férfiak inkább a célratörő, a nők pedig az érzelmesebb, kifejezőbb kommunikációt használják. Gondolja csak át, Ön hogyan kérne útbaigazítást egy ismeretlentől az utcán? Amennyiben Ön férfi, akkor bizonyára rövid és lényegre törő lesz: „Jó napot, merre találom az állomást?” A nők ellenben először részletesen felvezetik a szituációt, amelybe kerültek, majd ezután térnek rá mondandójuk lényegére. Ösztönösen ráéreznek, hogy először az embert kell megszerezniük, és csak utána az áhított információkat.
Az üzleti élet fontos része a problémamegoldás, a kapcsolatok és a kommunikáció, s mindhárom területen megfigyelhető, hogy a nők empatikus viselkedésével szemben a férfiak versengése áll. A további kutatások azt mutatták, hogy a nők munkahelyválasztásánál első helyen az emberek és a környezet, az őket körülvevő közeg áll, míg a férfiak esetben a három legfontosabb szempont a magány, a pénz, és a függetlenség.
Ahol gondoskodni kell, ott a nőké a terep
„Megbecsüljük és értékeljük, hogy a nők teherbíróbbak, precízebbek, szorgalmasabbak és nem utolsósorban érzékenyebbek, empatikusabbak és kedvesebbek, mint a férfiak. Mi tudjuk, hogy ahol gondoskodásra van szükség és emberekkel kell foglalkozni, ott a nők ügyesebbek.” – summázza Szegedy Péter, az Openhouse szakmai igazgatója. Céljuk, hogy megtalálják a tanulni kész, helyismerettel rendelkező, gyakorlatias, magas fokú empátiával és jó szervezőkészséggel rendelkező szakembereket. De a munkába való visszatérést követően a szakmai tudás frissítése mellett legalább olyan fontos, hogy a munkavállaló az otthoni és a munkahelyi teendői között megtalálja az egyensúlyt, amelyet a rugalmas munkaidő és az innovatív környezet is támogat.