Győzött a Brexit tábor a brit népszavazáson, a kilépéspártiak 52%-kal nyertek 48% maradásra voksolóval szemben. (Az adatok szerint a nyugdíjasok vezetik ki a briteket az Unióból.) A hatások ma még nagyjából felmérhetetlenek, de mindenképpen súlyosak lesznek és magyar gazdaság is megérzi azokat. A magyar gazdaságban 0,3-0,4%-os GDP csökkenést prognosztizált emiatt Szijjártó Péter külügyminiszter és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
Mivel az európai szerződésekben meglehetősen homályosan szabályozzák ezt az eddig precedens nélküli esetet, hogy egy tagország kilép, ezért biztos, hogy hosszú és sok vitával terhelt folyamat elé nézünk – fogalmazott pénteken Szijjártó Péter.
A folyamat hosszú lesz, senki nem tudja ma megmondani, hogy mikortól és milyen változások jöhetnek – mondta lapunknak Felix Bubenheimer, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének sajtóreferense.
A számos megvitatásra váró kérdés közül Magyarország számára különösen fontos az uniós költségvetés átalakulásának problémája, mivel Nagy Britannia nettó befizetőként az unió teljes költségvetésének 8%-át adja.
„Ez nagyon jelentős összeg, amivel a következő ciklusban már nem számolhatunk. Emiatt hatványozottan szenvedélyes és bonyolult lesz a következő uniós költségvetés elosztásának vitája, és fel fogja erősíteni a már korábban is létező vitapontokat, egészen új dimenzió lesz” – mondta Szijjártó Péter.
Több is lehet a csökkenés
Mivel Magyarország és Lengyelország részesül egy főre vetítve a legnagyobb arányban az uniós pénzekből, ez minket érinthet a legsúlyosabban. Nagyon fontos tehát, hogy hogyan is alakul majd az elosztás, illetve, hogy összességében mennyivel csökken majd az elosztható pénz.
„Ha a britek befizetései kiesnek az uniós büdzséből, akkor értelemszerűen kevesebb pénz lesz elosztható, így mindenképpen csökkenni fognak az unió által nyújtott támogatások. Még nagyobb gond lehet, hogy más nagy befizető tagállamok erre hivatkozva csökkenthetik befizetéseiket, ennek hatására akár az uniós támogatások 15-20 százalékkal is csökkenthetnek. A legvalószínűbb, hogy a támogatások mértéke 2020 után csökkenne, de ha a britek korábban beszüntetik a befizetéseket, ez a hatás azonnal jelentkezhet” – emelte ki a Piac & Profitnak adott nyilatkozatában Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
Vagyis nem csak az a kérdés, hogy mennyivel, de az is, hogy mikor csökken a pénz? Madarász András, Goodwill Consulting értékesítési igazgatója a Piac & Profitnak azt mondta, az utóbbi valójában nem érinti majd közvetlenül a vállalkozásokat – annál inkább a költségvetést.
„Fontos tisztázni, hogy a jelenlegi ciklus 2020-ig tart, az erre vonatkozó források lekötése jóval előbb megtörtént, ezért ezt a költségvetési időszakot nem érinti. Arról lehet beszélgetni, hogy 2020 után egy jelentős befizető ország távozik az unióból, vagyis az osztható forrás csökken. De még nem tudni, hogy milyen formában valósul meg Nagy Britannia kilépése. Az is elképzelhető, hogy valamilyen formában tagja marad az európai gazdasági közösségnek, és valamilyen formában hozzájárul később is az uniós költségvetéshez. (A lehetséges forgatókönyvekről itt olvashat.) Az erre vonatkozó tárgyalások még csak most kezdődnek és hosszadalmasak lesznek, a tervek szerint a magyar kormány pedig 2018-2019-ig szeretné kiosztani a forrásokat így nagy valószínűséggel a mostani pályázatokat nem fogja érinteni.”
Ha viszont ebben az időszakban mégis megtörténne, hogy a Brexitre hivatkozva nem érkezik meg az uniós támogatás a meghirdetett pályázatokra, az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyar költségvetésnek van forrása arra, hogy pótolja a hiányt – mondta kérdésünkre a pályázati szakértő.
„Eddig, ha bármilyen pénzügyi probléma merült fel a kifizetések kapcsán – például visszatartott vagy csak részben fizetett ki Brüsszel egy operatív programot – a magyar költségvetés képes volt akár több tíz milliárd forinttal pótolni annak érdekében, hogy a hazai gazdasági szereplő – akár vállalkozás, vagy költségvetési szerv - ne kerüljön hátrányba. Ezért én optimista vagyok a mostani pályázati ciklust illetően” – mondta Madarász.
Sebők - Timár