Gyorsabb ügyintézést ígér a kormány

Az ügyfelek adminisztrációs terheinek a csökkentéséhez járul hozzá a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló, módosított törvény, amelynek több rendelkezése 2012. február 1-jén, míg az általános ügyintézési határidő 30 napról 21 napra való csökkentése 2014. január 1-jén lép hatályba - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tárca tájékoztatása szerint a Magyar Közlönyben szerdán megjelent jogszabály módosította az említett törvényt, változott a polgári perrendtartás, valamint a miniszteri hatósági hatáskörök felülvizsgálatával kapcsolatos, továbbá az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló korábbi törvény is. (Három százalékkal nőtt a határidőben fizető cégek aránya, de ennek sem örülhetünk felhőtlenül.)

A módosítások egy része az eljárások gyorsítását szolgálja, a hatóságok a jogszabályban meghatározott ügyekben mérlegelhetik majd a most kötelezően bevonandó szakhatóságok körét - áll a közleményben. Mint írták, új alapokra helyezik az elektronikus ügyintézés szabályait, ennek célja, hogy segítsék az ügyfelek számára kényelmesebb megoldások minél gyorsabb elterjedését, és ezáltal a költségtakarékosabb megoldások alkalmazását is lehetővé tegyék.


Fotó: sxc

Az új szabályozás alapján telefonon, az interneten vagy személyesen érdemi "egyablakos" ügyintézésre lesz lehetőség. Egyes kormányablak-funkciókat a hatóságok mellett közigazgatáson kívüli szervezetek is elláthatnak (például akár egyes postahivatalok), így a személyes ügyindítás lehetősége közelebb vihető az állampolgárokhoz. Az új törvény alapján már az is biztosítható lesz, hogy az ügyfélnek ne kelljen sokféle igazolványt magával cipelnie (TAJ-kártya, adóigazgatási jel, személyi igazolvány) az ügyintézéshez.

A KIM kiemelte: a hatósági ügyintézés racionalizálási folyamatába illeszkedik a miniszterhez telepített hatósági ügyek felülvizsgálata is. A tárca koordinációja mellett megtörtént a kormányzati struktúra felülvizsgálata, ennek eredményeként a jelenleg minisztereknek címzett hatósági hatáskörök mintegy 40 százaléka szűnik meg vagy kerül át más felügyelet alá. Így például 2012-től a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal dönt majd a határátkelőhelyeken előterjesztett, három hónapot meg nem haladó tartózkodásra jogosító vízum iránti eljárásokban.

A módosítás hangsúlyosabb szerepet szán a civil szervezeteknek. A jövőben lehetőséget kapnak a civilek arra, hogy ügyfél jogállást kapjanak bármely jogszabály - tehát akár egy önkormányzati rendelet - esetén is, így például nagyberuházások építési engedélyezése során a környezetvédelmi érdekek érvényre juttatása hatékonyabb lehet. Emellett a módosítás feljogosítja e szervezeteket a nyilatkozattételre, azaz ezek hatékonyabban tudják kifejteni érdekképviseleti tevékenységüket, a hatósági döntések megalapozottabbak lehetnek, és mégsem fenyeget az ügyek elhúzódásának veszélye - áll a KIM közleményében.

A cégeknek is jobb lesz

Elfogadta a kormány az Egyszerű Állam programot, melynek keretében 114 lépésen keresztül 500 milliárd forinttal csökkentenék a vállalkozók bürokráciával kapcsolatos adminisztratív költségeit - jelentette be Cséfalvay Zoltán, a parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkár. Szerinte a lépés fontosságát az is jelzi, hogy itthon mind világviszonylatban, mind a visegrádi országokhoz mérten magasak a bürokratikus költségek, hiszen amíg ezek az EU-ban 3,8 százalékot tesznek ki, addig Magyarországon 10,5 százalékot. „Egy átlagos magyar cég évente 3 millió forintot költ adminisztrációra, ez a terveink szerint mintegy 500 ezer forinttal fog csökkenni a program végére." - közölte az NGM államtitkára.

Cséfalvay szerint a mostani program egy win-win szituáció, tehát mindenki nyer rajta, a vállalkozások pénzt, időt és energiát spórolnak, míg az államnak így könnyebb gazdasági növekedést terveznie és ezáltal akár munkahelyek (a remények szerint akár 100 ezer) is létrejöhetnek. A spórolás azonban nemcsak a vállalkozói oldalt érinti, hiszen a nemzetközi elemzések alapján 20 forintnyi adminisztratív költséggel előállított adatszolgáltatás állami ellenőrzéséhez, illetve regisztrációjához 1 forint költségvetési kiadás párosul. Így könnyen kiszámolható, hogy a kormány által tervezett 500 milliárdos csökkentés 25 milliárdos állami kiadáscsökkenést hordozhat magában. (A témáról bővebben ide kattintva olvashat.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo