A szövetség az MTI-nek eljuttatott közleményében hangsúlyozza: a jövedéki adó emelése eredeti céljának megfelelően jellemzően a fogyasztókat terheli, emellett az árak további drasztikus emelkedése nagymértékben növelheti az illegális termékek piacát. A szervezet szerint mindez komoly hatással lehet az állami adóbevételek alakulására, a helyi dohánytermesztés felvevőpiacára és foglalkoztatására, valamint a termelési folyamatokra is.
Magyarországon a cigaretta adótartalma már túllépte a 80 százalékot, és a parlamentnek benyújtott javaslat elfogadása esetén 2013-ban messze meghaladja majd az EU által 2018-ra előírt szintet - közölte a szövetség, hozzátéve, a fogyasztási dohány ezzel az adóemeléssel véglegesen elveszíti azt a szerepét, hogy hatékonyan ellensúlyozhassa a feketepiac térnyerését.
A közlemény szerint a dohányipari befektetők célja, hogy olyan, fenntarható piaci környezetben tudjanak működni, amely biztosítja a legális piac stabilitását és nem enged teret a feketepiacnak, biztosítja az elvárt állami adóbevételeket és a dohánytermesztés, gyártás, valamint forgalmazás területén a foglalkoztatás stabilitását.
A szövetség szerint a benyújtott javaslat egyikre sem képes, ezért bíznak benne, hogy az említett tényeket is mérlegelő, felelős megoldás születik majd.
Ezt megelőzően (az ásványolajok, s alkoholok és) dohánytermékek árát a 2011. november elején hatályba lépett törvénnyel módosították. Ennek értelmében a dohánygyártmányokra vonatkozó mérték 3 lépcsőben 2011. november 1-jén, 2012. május 1-jén változott, s 2012. november 1-jén is emelkedik majd.