“Vigyázz rá, mint a szemed fényére!” Érdekesség, hogy ha a kontaktlencsét nem ápoljuk és tároljuk megfelelően, akkor tényleg a szemünk épségét kockáztatjuk. A kontaktlencse esetében a biztonság kulcsa a higiénia, ugyanis ha kicsit is szennyezetten kerül a szembe (mondjuk a koszos tárolófolyadék vagy kéz miatt), akkor csúnya fertőzéseket, de akár igazán súlyos szembetegségeket, látászavarokat is okozhat. Nem csoda tehát, hogy sokan meglehetősen körülményesnek tartják a kontaktlencsézést, hisz minden kivételkor és betételkor alaposan kezet kell mosni, lehetőleg antiallergén szappannal, beszerezni a megfelelő kellékeket, dobozkákat, folyadékokat, és persze nem árt, ha időben ki is veszi az ember (és nem az ajánlott idő után 3 nappal). Kontaktlencse-viselés közben a vízbe menni tilos!
A strandon (meg persze a természetes vizekben) a kontaklencsések nemcsak azt kockáztatják, hogy elhagyják a drága lencsét, hanem a fertőzésveszélyt is. Különösen kellemetlen helyzeteket szülhet a kontaktlencsés tengerben fürdőzés, mert a sós víz elvonja a vizet a lencséből, a só pedig lerakódik a felszínére és károsíthatja, ráadásul nem engedi lélegezni a szaruhártyát. Azt pedig valószínűleg nem is kell részletezni, hogy ez miért rossz.
Égő, viszkető, vörös szemek
A kontaktlencsére tekinthetünk akár úgy is, mint a népmesei legkényesebb királykisasszonyra, mert bár túlzás azt állítani, hogy semmi sem jó neki, azt bátran kijelenthetjük, hogy sok minden nem az. Ilyen a légszennyezettség, a légkondicionálás, a füst, a túl meleg levegő vagy a hosszas számítógéphasználat, mert a szemünk erre általában egyféleképp válaszol, szemszárazsággal. Minden kontaklencsés ismeri azt a szúró, égő érzést és a nem túl esztétikus, vörösszemes tükörképet. Bár a műkönny és a fokozott folyadékbevitel valamennyire segíthet a helyzeten, sajnos ezek is csak átmenetileg enyhítik a problémát. A szaruhártya ereződése A szaruhártya ereződése a lágy kontaktlencse viselésének leggyakoribb mellékhatása. Olyankor fordul elő, amikor már hosszabb ideje hordjuk az lencsét. Ez az elváltozás szabad szemmel nem látható, de a szemészeti vizsgálat ki tudja mutatni, és ha kimutatja, akkor egy időre muszáj megválni a lencsétől. Bizonyos betegségek gátolják a használatát Sokan gondolják úgy, hogy aki hordhat szemüveget, az hordhat kontaktlencsét is, de ez nem igaz. Bizonyos betegségek ugyanis hatással vannak a szemre is, és ilyen esetekben ellenjavallt a kontaktlencse használata. Meglepő, de még csak nem is kell annyira drasztikus dolgokra gondolni, hisz ha a szervezetben gyulladással járó betegség zajlik, akkor megváltozhat a könnytermelés mennyisége és minősége, ami bizony azt jelenti, hogy - ha csak egy időre is, de - búcsút kell mondanunk a lencsének. Allergiaszezonban kontaktlencse? Inkább nem. Legyünk őszinték. Ki vágyik arra allergiaszezonban, hogy az egyébként is irritált szemébe még egy plusz idegen dolog is kerüljön. Az pedig csak fokozza a problémát, hogy allergiaszezonban a könny sűrűbbé válhat, és fehérje csapódhat ki a kontaktlencse felszínére, ami további kényelmetlenségeket okozhat. A szakemberek ilyenkor általában gyógyszeres kezelést javasolnak, illetve gyakoribb lencseváltást, de azt is mondhatják, hogy szerencsétlen allergiás köszönjön el pár hónapra a lencsétől és kapja elő a szemüvegét.
Éles látás kontaktlencse vagy szemüveg nélkül
Szerencsére a kontaktlencse és a szemüveg mellett van egy harmadik megoldás is, ami nemcsak időlegesen, hanem véglegesen is megoldhatja a problémát. A lézeres szemműtét ma már teljesen hétköznapi eljárásnak számít, az pedig külön érdekesség, hogy a világ első femtolézeres látásjavító műtétjét épp itt, Magyarországon, Budapesten, a margitszigeti Focus Medicalban végezték el!