Ezeket fontoljuk meg, mielőtt kirúgnánk valakit

Előbb-utóbb minden cégvezető életében eljön az a pillanat, amikor, ilyen, vagy olyan okokból, fel kell mondania egy dolgozójának. Csakhogy mielőtt ezt az utolsó, drasztikus lépést megtennénk, jó ha válaszolunk magunknak az alábbi kérdésekre.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Előbb-utóbb minden vezető életében eljön a pillanat, amikor fel kell mondani valakinek, bármilyen kellemetlen is. Ha a munkavállaló alulteljesít, vagy mérgezi a munkahelyi légkört, vagy nem úgy megy a szekér, ahogy kellene, akkor bizony sokszor nincs mit tenni: meg kell válni a dolgozótól. Csakhogy mielőtt ezt az utolsó, drasztikus lépést megtennénk, érdemes válaszolni magunknak az alábbi kérdésekre, hogy később ne bánjuk meg a döntésünket.

Passzol a munkáltatói márkához? 

A munkáltatói márka építése fontos, mert így lekerülhetjük, hogy megbénítson minket a szakemberhiány. Sok magyar cég ugyanis egyáltalán nem, vagy csak hosszas – akár évekig nyúló – procedúra után talál megfelelő alkalmazottat és a rossz munkaerő sokszor milliókba kerül nekik. A munkáltatói márka építése hosszú folyamat – és tegyük mérlegre, hogy egy felmondással nem döntjük-e össze az eddigi eredményeinket. Itt olvashatja tippjeinket, hogyan teheti vonzóbbá a munkavállalók számára vállalkozását!

Hideg fejjel döntöttünk?

Mindig tájékozódjunk alaposan, hogy a felmondásunk indokai megállják-e a helyüket. Ha például valaki kétszer elkésett, és első mérgünkben ajtót mutatunk neki, és ezután kiderül, hogy mások is gyakorta elkésnek, akkor nemcsak igazságtalan döntést hoztunk, de az egyenlő bánásmód elvét is megsértettük – ez pedig súlyos bírságot jelenthet. És nem csak ilyen esetekben járhatunk el jogszerűtlenül. (Itt mutatunk néhány tipikus hibát, amelyet a munkáltatók elkövetnek a felmondáskor!)

Megfelel a jogszabályoknak a felmondás?

Habár a Munka Törvénykönyvének módosításai szűkítették a munkavállalói jogokat, a munkáltató azért nem küldhet el kénye-kedve szerint mindenkit, amikor csak akar. A terhes, vagy betegszabadságon lévő munkavállaló elküldéséért például csúnyán megüthetjük a bokánkat. Szintén ne alapozzunk a próbanapra, illetve más egyéb trükkökre, ezekért ugyanis olyan brutális bírságot is kaphatunk, hogy bele is rokkanhat a cég. (Bár a munkaügyi perek száma egyre csökken.)

Közös megegyezés: erre figyeljünk
Bár a közös megegyezés tűnik a legbékésebb megoldásnak, ami a munkaviszony megszüntetését illeti, gyakori, hogy a papírok aláírása után, hogy a munkavállaló az aláírt dokumentummal ügyvédhez fordul, vagy annak érvényességét a bíróság előtt kérdőjelezi meg. Mi az, ami megengedhető egy közös megegyezéses tárgyalás során és mi az, ami a megállapodást érvénytelenné teszi?
Mikor, és hogyan?

Van aki szerint pénteken kell közölni a felmondást, hogy a többi dolgozó ne legyen annyira rosszkedvű a hét hátralévő részében, mások szerint hétfőn kell közölni, hogy az esetleg a többi munkavállalóból felbuggyanó elégedetlenséget, problémákat kezelni tudjuk. Az igazság azonban az, hogy erre soha nincs megfelelő időpont: csak egy dolog számít, hogy tegyük felesleges botrány, vádaskodás nélkül, diszkréten és a lehető legkevesebb támadási felületet nyújtva.

Kettesben?

Soha. Mindig legalább egy tanú legyen jelen a felmondásnál. Ez amellett, hogy mind a munkavállalónak, mind számunkra fontos – hiszen egy harmadik fél is alátámaszthatja az akkor és ott elhangzottakat, abban is segíthet, hogy hűvös maradjon a fejünk. Az alkalmazott részéről ugyanis az érzelmek széles skálájára kell felkészülnünk: a sírástól az erőszakos fellépésig. Nekünk mégis higgadtnak kell maradnunk, ami nem könnyű, ha valaki fenyeget minket. Ennek ellenére is mindig szigorúan tartsuk magunkat a törvényekhez!

Dokumentáljuk?

Mindig, és mindent. Fektessünk nagy hangsúlyt arra, hogy a felmondás indoklása megfelelő - és megfelelően dokumentált - legyen. A „csak” nem kielégítő válasz a munkavállalónak – de a munkaügyi bíróságnak sem. Ha a teljesítmény romlása miatt, vagy magatartási problémák miatt válunk meg a dolgozótól, legalább egyszer, a felmondás előtt nem árt írásban figyelmeztetni – lehetőleg két-három hónappal a felmondás előtt. Ha más, mondjuk költségcsökkentési okkal küldjük el a dolgozót, az általa üresen hagyott munkahelyet nem tölthetjük be valaki mással kevesebb fizetésért, ha nem ajánlottuk fel neki a felmondás előtt ezt a pozíciót. (Hogy mit jelent pontosan a világos, valós és okszerű indoklás, arról itt beszél jogi szakértőnk.)

Kinek mondjuk el?

Mindenkinek. Lehetőleg előzzük meg a pletykálkodást és a bizonytalanságot, hívjuk össze az összes dolgozót és közöljük SZEMÉLYESEN  a hírt.

Maradnak elvarratlan szálak?

Számtalan apróságra kell ügyelnünk: például, meg kell fizetni a fel nem használt fizetett szabadságot és a dolgozó utolsó fizetését. Gondoskodjon a munkavállaló haladéktalanul aláírja a szükséges kilépési papírokat, és leadja az összes vállalati tulajdont, beleértve a laptopot, belépőkártyát, kulcsokat, telefonokat, egyenruhát, stb., bármit, amivel esetleg vissza lehet élni. Rendkívül fontos, hogy tiltassuk le a dolgozó vállalati e-mail és más elektronikus hozzáféréseit a vállalati adatbázisokhoz és egyéb információs rendszerekhez.

Így nem viszi el a céges tudást a lelépő alkalmazott
Sokakban felmerülhet, hogy az alkalmazottaik olyan tudást szereznek a cégnél végzett munka során, amely bizony a versenytársak számára igencsak hasznos volna. Jó lenne ezt kivédeni? Van rá lehetőség – bizonyos keretek között.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo