Ez az ára a hitelgaranciának

Egy vállalkozás akár ingatlanfedezet nélkül is hitelhez juthat, ha hitelgaranciát vesz igénybe. A kezességvállalásnak ára van, amellyel érdemes minden cégnek számolnia, mielőtt kölcsönt vesz fel. Mit jelent mindez a gyakorlatban? Melyek a kezességvállalás buktatói? Összefoglaltuk.

Bedőlt a cégem, és a hitelt sem tudja továbbtörleszteni – írja a Piac&Profit egyik olvasója, hozzátéve, a biztosító ugyan  kifizeti a hitelét a banknak, de kiderült, hogy a tartozása átszáll a biztosítóra, hiába fizette évekig a  magas biztosítási díjat a kezességvállalásért. Kérdésére, hogy jogszerű-e az eljárás, s mit tehet  cégtulajdonosként, a válasz egyszerű: az eljárás megfelel a jogszabályoknak, a kezességvállalás ugyanis nem a cég, hanem a bank számára jelent biztosítékot arra az esetre, ha nem fizet az adós.

Kép: FreeDigitalPhotos.net/StuartMiles

A hitelgaranciát biztosító szervezet  tehát a vállalkozás fizetésképtelensége esetén csak azt vállalja, hogy a bedőlt hitelt rendezi  a cég helyett. Cserébe ezért a garanciaszervezet adósává válik a cég. (Márciustól módosultak a kezesi felelősség szabályai is, ameiről korábbi cikkünkben olvashat részleteket.)

Szempontok hitelbírálatnál
A hitelbírálat során a bankok objektív és szubjektív kritériumokat is vizsgálnak. Az objektív feltételek közé tartoznak a vállalkozás pénzügyi adatai alapján számított mutatók, a szubjektív szempontok közé pedig például a cég tulajdonosának, vezetőjének megítélése.
Épp ezért minden hiteligénylésnél alaposan végig kell gondolni, hogy miként  alakul majd  a jövőben a cég finanszírozhatósága, tudja-e biztosan időben fizetni a törlesztőrészleteket, illetve mennyire lesz fizetőképes egy váratlan bevételkiesés esetén. A hitelt igénylő vállalkozásnak a szigorú ellenőrzésre is fel kell készülnie, a bank  ugyanis rendszeresen megvizsgálja, hogy a kölcsönt az előre meghatározott hitelcélnak megfelelően használják fel.

Egy cég hitelkérelemének bírálata során a bank szigorúan vizsgálja a hitelügylet kockázatát, illetve a hitel fedezeteként felajánlott biztosítékok körét. Amennyiben a hitelintézet olyan döntést hoz, hogy több fedezetre van szüksége az ügyféltől, akkor lehetőség van arra, hogy a garanciaszervezetek készfizető kezességvállalását is bevonják a folyósítandó hitel fedezeteként.

A hitelek biztosítékaként  tehát a bankok kérhetik, illetve a hitelfelvevő vállalkozások igénybe vehetik a garanciaszervezetek kezességvállalását is, amelynek segítségével akár ingatlanfedezet nélkül hitelhez juthatnak. A garanciaszervezetek kezességvállalása révén olyan vállalkozások is finanszírozáshoz juthatnak, amelyeknek nincs megfelelő felajánlható biztosítékuk a kölcsön fedezetéhez, ezért hitelezésük kockázatosnak minősülne a bankok számára. A garanciaszervezetek ezáltal erősítik a vállalkozások hitelképességét, és a bankok kockázatát is csökkentik. Ezért jó a cégnek és a hitelt igénylő vállalkozásnak is egyben.

Ettől hitelképes egy vállalkozás
– Termékeit, szolgáltatásait rendszeresen értékesíti. – Jövedelmezően gazdálkodik. – Fizetési kötelezettségeinek időben eleget tesz. – Megfelelő fedezetet tud ajánlani.
A garanciaszervezetek kezességvállalása természetesen nem jelenti azt, hogy automatikusan hitelt kap egy vállalkozás. Így ha például kifogásolható gazdálkodási adatokat vagy bármilyen fizetési problémát talál a bank a vállalkozás vagy a tulajdonosok múltjában, akkor a bank elutasíthatja a hitelkérelmet. Néha előfordul az is, hogy a bank hitelminősítésén átmegy az ügylet, de a garanciaszervezetnél megbukik. A bankok ezért ki is hangsúlyozzák az ügyfeleknek, hogy akkor jutnak biztosan hitelez, ha a bank után a garanciaszervezet is rábólint az ügyletre.

Bizonyos vissza nem térítendő európai uniós támogatások lehívásának feltétele, hogy a kis- és középvállalat adjon valamilyen pályázati biztosítékot. Bár az előírás valószínűleg lazul a 2014–2020-as pályázati ciklusban – szűkülhet a garanciát igénylő pályázatok köre, és nőhet a pályázati érték, amely felett kötelező –, teljes mértékben nem szűnik meg a kötelezettség. A ma hatályos szabályozás értelmében négy lehetőség áll a kkv-k előtt: bankgarancia, az ingatlanra bejegyzett jelzálogjog, a Start készfizető kezességvállalása és a legújabb, a cég tulajdonosainak és ügyvezetőjének a készfizető kezességvállalása a támogatás összegének erejéig. Mindegyik megoldásnak vannak előnyei és hátrányai is, ezekről itt olvashat részletesen. 

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo