Európai gazdákkal tüntetnek a magyarok

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatja a szeptember 7-i brüsszeli tüntetésre készülő magyar tejtermelőket, mert a kamara szerint az Európai Uniónak mihamarabb válaszokat kell találnia a tejpiacon tapasztalható problémákra.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az uniós agrárminiszterek szeptember 7-én hétfőn tartják rendkívüli tanácskozásukat Brüsszelben. Az európai mezőgazdasági termelők és szövetkezetek legjelentősebb érdekvédelmi szervezete, a COPA-COGECA, illetve az Európai Tejtanács erre az eseményre időzítve szervez tüntetést, amelyen várhatóan több ezer gazdálkodó vesz részt. Közölték, hogy a NAK brüsszeli irodája segítette megszervezni azoknak a magyar tejtermelőknek a kiutazását, akik a tüntetésen az európai gazdákkal közösen kívánják felhívni a döntéshozók figyelmét súlyos helyzetükre.

A szervezet közleménye idézi Győrffy Balázst, a NAK elnökét, aki szerint az uniós tejkvóta eltörlése és az orosz embargó miatt kialakult túlkínálat komoly kihívás elé állítja a tejágazatot, a drasztikusan alacsony felvásárlási árakat a magasabb támogatás messze nem tudja ellensúlyozni. A kamara ezért kiemelt feladatának tekinti, hogy lépéseket tegyen a problémák megoldására. Győrffy Balázs emlékeztetett rá, hogy már a visegrádi országok agrárkamaráinak májusi ülésén javaslatokat fogalmaztak meg a tejpiaci helyzet kezelésére.

Százak veszthetik el a munkájukat
Ha jövő év elejére nem sikerül megoldani a tejipar jelenlegi válságát, akkor az elbocsájtásokhoz, üzembezárásokhoz vezethet. A nehéz tejpiaci helyzet miatt az átmeneti tejtámogatás egy részét már idén, várhatóan a negyedik negyedévben folyósítják a termelőknek.
Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár, a NAK és a gazdademonstráció szervezésében részt vevő COPA alelnöke szerint a tejtermelők többek között az uniós politika áldozatai. Brüsszelnek komoly felelőssége van az embargós helyzet kialakulásában, ezért a termelők jogosan várják el az Európai Uniótól, hogy tegyen lépéseket a piaci zavar felszámolása érdekében. A tejpiacon most tapasztalható problémák kezelésére szolgáló eszközöket ugyanis az EU kivezette, ezek helyett nincsenek új szabályozók, a Közös Agrárpolitika jelenlegi rendszere nem alkalmas a helyzet rendezésére - mondta.

A COPA (Európai Farmerek Szövetsége - Committee of Professional Agricultural Organisations), és a COGECA (a Mezőgazdasági Szövetkezetek Általános Szövetsége - General Confederation of Agricultural Cooperatives in the European Union) jelenleg mintegy 30 millió gazdálkodó érdekképviselete. A két szervezet COPA-COCEGA néven egyesült. A COPA-nak 60 tagszervezete van az Európai Unió országaiban, és 36 partnerszervezete más európai országokban, így Izlandban, Norvégiában, Svájcban és Törökországban. A COGECA 35 agrár-érdekképviseleti szervezetet tömörít.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo