A lehetőséggel csak azon gazdálkodók élhetnek, akik a Közösség területén letelepedettek, a gyártó és feldolgozóiparban tevékenykednek, és éves szinten minimum 15 000 eurós vámfizetésük van egy adott termék vonatkozásában. Fontos szempont még, hogy a behozott termékek vámjogi sorsa szabadforgalomba bocsátás vámeljárással kerül rendezésre, az importált termékek feldolgozásra kerülnek a Közösség területén belül és a szóban forgó termékek nem esnek dömping/kiegyenlítő vámhatály alá. Nem mellékes az sem, hogy csak akkor kérhetünk ilyen kedvezményt, ha az importált termék nem elérhető a Közösség területén belül, vagy nem megfelelő minőségben érhető el az Európai Unióban, illetve nem a megfelelő mennyiségben érhető el a Közösségben
Tekintettel arra, hogy kifejezetten hosszadalmas a kérelmek jóváhagyásának időtartama, – a kérelmek pozitív elbírálása esetén – a kedvezményt 2018. január 1-jétől kizárólag azon gazdálkodók élvezhetik, akik 2017 februárjában előterjesztik a vámok felfüggesztésére irányuló kérelmüket az illetékes hatóságok előtt. „A benyújtási határidő jogvesztő, a vámok felfüggesztésére irányuló pótlólagos kérelmek a tavaszi periódus vonatkozásában ezután már nem terjeszthetőek elő” – hívta fel a figyelmet Falcsik István, az RSM Hungary Vám-, jövedéki és termékdíj tanácsadás üzletágának vezetője.
Amennyiben pozitívan kerülnek elbírálásra a benyújtott vámfelfüggesztés iránti kérelmek, abban az esetben a megadott vámfelfüggesztések a visszavonásig vagy az Európai Bizottság által meghatározott időpontig (általában 5 évig, amely meghosszabbítható) maradnak érvényben. Amennyiben az Európai Bizottság felfüggeszti a kérelmezett, nem késztermékre vonatkozó vámot, akkor a gazdálkodók az érvényességi időszak alatt mentességet élvezhetnek az adott termékre vonatkozó vámok alól, amellyel jelentős megtakarításokra tehetnek szert.