Érdekegyeztetés: fórum a fórumon belül

Ma megalakul a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma. A kormány a versenyszféra munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteivel ennek keretében egyeztet a jövőben a munka világát érintő kérdésekről. A fórum munkájában három-három munkaadói, illetve munkavállalói szövetség vesz részt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


A decemberi találkozó
Fotó: MTI

A versenyszféra és a kormány szerdán megalakuló állandó konzultációs fórumának alapszabályát három szakszervezeti szövetség - a Liga Szakszervezetek, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) - és három munkaadói érdekképviselet - az Általános Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ), a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) - vezetői írják alá.

A Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) továbbra is működik,  ez marad a kerete
az új érdekegyeztetési rendszernek.

Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tavaly december végén jelentette be, hogy létrejön a versenyszféra és a kormány új állandó konzultációs fóruma azoknak a munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteknek részuvételkével, amelyek aláírták a munka törvénykönyvéről szóló megállapodást. Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke akkor azt mondta: az új konzultatív testület gyakorolhatja mindazokat a jogosítványokat, amelyekkel korábban az Országos Érdekegyeztető Tanács is rendelkezett. A nemzetgazdasági miniszter pedig hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) továbbra is működik, ez marad a kerete az új érdekegyeztetési rendszernek. Szólt arról is, hogy az új érdekegyeztető fórum mellett létrehoznak egy monitoring bizottságot is, amely elemzéseket, jelentéseket készít például az új munka törvénykönyve, az adórendszer vagy épp a szakképzési törvény gyakorlati működéséről. A kormány - Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével - február elején ugyanebben a körben folytatott több mint kétórás megbeszélést a Parlamentben a bérhelyzetről és a bérkompenzációs lehetőségekről.

Szakképzés
A kormány és a versenyszféra konzultációs fóruma mellett létrehozandó monitoringbizottság az új szakképzési törvény gyakorlati működését is figyelemmel kíséri majd. E jogszabállyal kapcsolatban kedden Pokorni Zoltán, a parlament oktatási bizottságának elnöke, a Fidesz alelnöke aggályait fejezte ki amiatt, hogy a nemzeti alaptanterv (NAT) a szakképzés idejét jövő szeptembertől négyről három évre rövidíti le, ráadásul drasztikusan csökken a közismereti órák számát. Számításai szerint ezekből legfeljebb heti négy-öt lesz, beleértve a testnevelést is. A volt oktatási miniszter hangsúlyozta: tart tőle, hogy nagyon szűk, betanítás jellegű lesz így a szakképzés, egy adott munkahelyre tanítják be a gyerekeket, akik más állás vállalására nem is lesznek képesek. Kitért arra: igaz, hogy Németországban is hároméves a szakmunkásképzés, de ott kilencéves az általános iskola, és egy évben nem 611 közismereti óra van, hanem 900. A szakképzés időtartamának négyről három évre csökkentését, ez utóbbin belül egyúttal a közismereti tárgyak oktatásának visszaszorulását Andrulla Vasziliu oktatásügyért, kultúráért, többnyelvűségért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős EU-biztos is vizsgálja, ez ügyben – valamint a magyar közoktatási és felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos egyéb kérdésekben felmerült aggodalmak megvitatása érdekében – Hoffmann Rózsa oktatási ügyekben illetékes államtitkár Brüsszelbe utazik.

Az MSZOSZ részvétele kérdéses volt a fórumon. Pataky Péter elnök az MTI-nek megerősítette: a szervezet elnökségének keddi döntése alapján kapott felhatalmazást a megállapodás aláírására, így részt vesznek az állandó konzultációs fórum munkájában. Az elnök hangsúlyozta: azért döntöttek így, mert a versenyszférában foglalkoztatottak számára érdemi részvételt kell biztosítani egy ilyen konzultációs fórumban. A fórum alapító megállapodásában felsorolt témákban feltétlenül érdemi párbeszédre van szükség a kormánnyal. Példaként említette a júliusban hatályba lépő munka törvénykönyvét és a munka világát szabályozó törvényeket, valamint a béreket. Az MSZOSZ célja továbbra is az, hogy úgy dolgozzon itt a versenyszféra egészét érintő kérdésekben, hogy az itt érdekelt szakszervezetek véleménye, képviselete biztosított legyen, mondta Pataky Péter hozzáfűzve: ennek érdekében az MSZOSZ továbbra is azt képviseli, hogy „ha lehet, akkor bővítsük a kört". Addig is vállalják, hogy a fórumban képviselettel nem rendelkező konföderációval, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségével is konzultációkat folytatnak annak érdekében, hogy a versenyszférában érdekelt munkavállalók képviselve legyenek - tette hozzá Pataky Péter. Fontosnak nevezte, hogy a fórum deklarálja a kollektív szerződések megerősítésének szükségességét.

A fórum első ülése várhatóan két hónapon belül lesz.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo