A versenyszféra és a kormány szerdán megalakuló állandó konzultációs fórumának alapszabályát három szakszervezeti szövetség - a Liga Szakszervezetek, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) - és három munkaadói érdekképviselet - az Általános Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ), a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) - vezetői írják alá.
az új érdekegyeztetési rendszernek.
Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tavaly december végén jelentette be, hogy létrejön a versenyszféra és a kormány új állandó konzultációs fóruma azoknak a munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteknek részuvételkével, amelyek aláírták a munka törvénykönyvéről szóló megállapodást. Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke akkor azt mondta: az új konzultatív testület gyakorolhatja mindazokat a jogosítványokat, amelyekkel korábban az Országos Érdekegyeztető Tanács is rendelkezett. A nemzetgazdasági miniszter pedig hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) továbbra is működik, ez marad a kerete az új érdekegyeztetési rendszernek. Szólt arról is, hogy az új érdekegyeztető fórum mellett létrehoznak egy monitoring bizottságot is, amely elemzéseket, jelentéseket készít például az új munka törvénykönyve, az adórendszer vagy épp a szakképzési törvény gyakorlati működéséről. A kormány - Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével - február elején ugyanebben a körben folytatott több mint kétórás megbeszélést a Parlamentben a bérhelyzetről és a bérkompenzációs lehetőségekről.
Az MSZOSZ részvétele kérdéses volt a fórumon. Pataky Péter elnök az MTI-nek megerősítette: a szervezet elnökségének keddi döntése alapján kapott felhatalmazást a megállapodás aláírására, így részt vesznek az állandó konzultációs fórum munkájában. Az elnök hangsúlyozta: azért döntöttek így, mert a versenyszférában foglalkoztatottak számára érdemi részvételt kell biztosítani egy ilyen konzultációs fórumban. A fórum alapító megállapodásában felsorolt témákban feltétlenül érdemi párbeszédre van szükség a kormánnyal. Példaként említette a júliusban hatályba lépő munka törvénykönyvét és a munka világát szabályozó törvényeket, valamint a béreket. Az MSZOSZ célja továbbra is az, hogy úgy dolgozzon itt a versenyszféra egészét érintő kérdésekben, hogy az itt érdekelt szakszervezetek véleménye, képviselete biztosított legyen, mondta Pataky Péter hozzáfűzve: ennek érdekében az MSZOSZ továbbra is azt képviseli, hogy „ha lehet, akkor bővítsük a kört". Addig is vállalják, hogy a fórumban képviselettel nem rendelkező konföderációval, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségével is konzultációkat folytatnak annak érdekében, hogy a versenyszférában érdekelt munkavállalók képviselve legyenek - tette hozzá Pataky Péter. Fontosnak nevezte, hogy a fórum deklarálja a kollektív szerződések megerősítésének szükségességét.
A fórum első ülése várhatóan két hónapon belül lesz.