A korábbiakban az útvonalengedély köteles járművek számára az útvonalat ugyan a Magyar Közút határozta meg az általa kiadott útvonalengedélyben, de a viszonylati jegyet a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. értékesítési pontjain lehetett csak megvásárolni.
A Magyar Közút 33 mérőállomásán ettől kezdve az útvonalengedély (közútkezelői hozzájárulás) köteles járművek számára két szolgáltatást nyújt: útvonaltervet készít, valamint viszonylati jegy vásárlási lehetőséget is biztosít. Az egyablakos ügyintézés előnye, hogy a túlméretes vagy túlsúlyos gépjárművek így egyszerre, egy helyen tudják megváltani útvonalengedélyüket és viszonylati jegyüket.
A közútkezelői megyei igazgatóságai és a Magyar Közút központja továbbra is kizárólag az útvonalterv készítésben tudnak az ügyfelek rendelkezésére állni, így ezekben az esetekben a viszonylati jegyet továbbra is a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató saját és viszonteladói értékesítési pontjain, valamint ügyfélszolgálati irodáiban lehet megváltani.
Jelenleg az állomásokon készpénzes (EUR, HUF), illetve bankkártyás fizetésre is van lehetőség, az üzemanyagkártyás fizetés módját és lehetőségét még vizsgálja a társaság.
Nem indult simán
Az útdíjrendszer tavaly július elsején indult, ám nem igazán tudta felvenni a lépést az erőltetett kormányzati irammal. Ezért kezdetben komoly hibák történtek, százmilliós túlszámlázásokat is kaptak a fuvarozók, miközben kifogásolták, hogy a díjfizetést segítő kedvezményes forgóeszközhitelhez – amelyet a kormány és a fuvarozók közötti stratégiai megállapodás is rögzít – még mindig nem jutnak hozzá. (Pedig a kormány megígérte, hogy hitellel segíti a fuvarozó kkv-kat.) Az útdíj kezdeti nehézségein az sem lendített, hogy – bár a mezőgazdasági termelőknek mentességet ígértek – a mentességhez szükséges procedúra nem volt ingyenes. Ezt végül egy villámgyorsan elfogadott határozattal ütötte helyre a belügyminisztérium.