Az összegből 220 millió forintot a Vidékfejlesztési Minisztérium nemzeti támogatások alcíméhez, a folyó kiadások és jövedelemtámogatások, 780 millió forintot pedig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hazai fejlesztésű programok alcíméhez, az intézményi kezességi díjtámogatások javára csoportosítanak át – derül ki a kormány augusztus 12-re datált határozatából, amely hétfőn jelent meg a Magyar Közlönyben. Az átcsoportosított összeggel az érintett minisztereknek december 15-ig el kell számolniuk, a fel nem használt részt vissza kell téríteniük a határozat szerint. A mikro-, kis- és középvállalkozások hitelezésének támogatása keretében az állam támogatást ad a kezességvállalási díjakhoz – az erről szóló kormányhatározat június 7-én jelent meg a Magyar Közlönyben.
(Az MNB által tavasszal indított kkv-hitelprogramról itt olvashat bővebben!)
A határozat a hiteleket két csoportra osztja. Az elsőbe tartoznak a hitelintézetek által ez év június 15-től kibocsátott, forgóeszközre, beruházásra, illetve az európai uniós támogatás önerő- és előfinanszírozására nyújtott új hitelek. A Széchenyi Kártya Program egyes konstrukciói nem tartoznak ebbe a körbe.
A kölcsönök összegére – a teljes futamidőre – a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHA) vállal kezességet. A kezességi díjakhoz évente, a teljes hitelösszeg legfeljebb 0,75 százalékát kitevő garanciadíj-támogatást ad a kormány. A garanciadíj-támogatást is figyelembe véve – a tőkére vetített 80 százalékos készfizető kezesség esetén – a kkv-k által fizetett éves kezességvállalási díj nem haladhatja meg a teljes hitelösszeg fél százalékát.
A második körbe a június 15-től felvett – az első körbe nem tartozó, egyéb – új hitelek tartoznak, de ebbe sem számítanak bele a Széchenyi Kártya Program egyes konstrukciói. Ebbe, az egyéb ügyletkörbe tartozó új hitelek kölcsönösszegére, azok teljes futamidejére – a Garantiqa és az AVHA által vállalt készfizető kezességhez – is támogatás jár. Ez a hitelösszeg legfeljebb 0,75 százaléka lehet. A második típusú támogatás vonatkozik a június 15-től kibocsátott új bankgarancia-szerződésből, termelési célú eszközbeszerzéshez kapcsolódó pénzügyi lízingszerződésből, továbbá a legfeljebb egyéves futamidejű faktoringszerződésből eredő kötelezettségekre is.