Mint arról korábban írtunk, az elmúlt években kialakult különcélú menetrend szerint végzett városnézési tevékenységet teljesen felülírná Budapest. A pályázatról szóló hírek megjelenésekor nyílt levélben fordult Orbán Viktorhoz a budapesti városnéző hop on-hop off üzletág meghatározó többségi piaci részesedésével rendelkező három cége, hogy a főváros ne teremtsen monopolhelyzetet. Ezután a koncessziós kiírás szép csendben lekerült a napirendről.
Most, a választások után újra nekifutna a főváros, de az áprilisi eredményhirdetéstől megint visszatáncoltak: a városnéző buszok üzemeltetésére vonatkozó koncessziós szerződésről szóló javaslat levételét és májusi tárgyalását Tarlós István főpolgármester kérte. A javaslatot az előterjesztő, Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes visszavonta.
A javaslatot eredetileg a városvezetés a budapesti levegőminőség javításával indokolta: a jelenleg mintegy 60 Hop-On, Hop-Off busz ugyanis erősen elavult, előfordulnak közöttük évtizedes járművek – és egyikük sem felel meg a legmodernebb, ún. EURO-6-os kibocsátási szabványnak. A koncessziós kiírás pikantériája, hogy a szándék ellenére megint nem sikerült kötelezővé tenni a legmagasabb környezetvédelmi normát: a kiírás EURO-4-es kibocsátási normát fogalmazott meg a buszoknál.
Drágább lesz viszont a taxizás
Július elsejétől drágább lesz Budapesten taxival utazni: a jelenlegi 450 forintos alapdíj 700 forintra emelkedik, a kilométerdíj 20 forinttal, a percenkénti várakozási díj pedig 5 forinttal nő a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntése értelmében.
A taxisok javaslatára módosított taxirendelet szerint július elsejétől a kilométerdíj 280-ról 300 forintra nő, a percenkénti várakozási díj pedig 70-ről 75 forintra. A Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes által jegyzett javaslatot 18 igen szavazattal 5 nem ellenében és 5 tartózkodás mellett fogadta el a testület. A főváros 2013-ban 280 forintban határozta meg a kilométerenkénti taxitarifát, és az elmúlt négy évben ezen a hatósági áron nem változtatott.