Valószínűleg a Fővárosi Turisztikai Kerekasztal április 28-i ülésének is témája lesz, hogy május 15-től gyakorlatilag tilos lesz turistabusszal behajtani a várba, se a látnivalókat, se a Hilton Budapest hotelt nem lehet ilyen módon megközelíteni, se a csoportok, se a MICE vendégek, se az idősek számára. A várba eddig közlekedő 320 buszt 5 vagy 10 percenként induló BKK körjáratok váltanák ki az elképzelések szerint, ők lennének hivatottak az eddig turistabuszokkal utaztatott mintegy 15 000 turistát kiszolgálni.
A kerület erről egy szűk körű tájékoztatás keretében értesített néhány vállalkozást. A Turizmus.com információi szerint a megbeszélés nem is annyira egyeztetés, sokkal inkább tényközlés volt, a találkozóra elsősorban a várba buszokat közlekedtető irodák voltak hivatalosak, akiknek ezúton hívták fel a figyelmüket a két hét múlva esedékes változásra. Ráhatásuk a BKK buszok indulásának sűrűségére lehet már csak, és aki a szezonra már leszervezett a várba ilyen-olyan programot a csoportjainak, most törheti a fejét, hogyan alakítsa azt át úgy, hogy vendégei ugyanolyan elégedetten távozzanak, illetve hogyan variálja át buszai útvonalát.
Nem ez az első eset a turistabuszokkal szembeni kerületi korlátozásokra. Tavaly a Lipótváros korlátozta a behajtást. A szakmai szervezetek ezért a márciusban megtartott Fővárosi Turisztikai kerekasztalon kérték a 2015-ös turisztikai főszezonban bevezetett lipótvárosi autóbuszos behajtási tilalom felülvizsgálatát, még a 2016-os turisztikai szezon előtt.
A korlátozás hatására az V. kerület leglátványosabb turisztikai nevezetességei, így a Bazilika és a Kossuth tér, illetve ezen belül a Parlament, a kerületi tiltások következtében jelentős utasvesztést szenvedtek el a csoportos autóbuszos városnéző programok szempontjából. A lipótvárosi szállodai behajtási engedélyezési eljárás sem ügymenetét, sem határidőit tekintve nem elfogadható a turizmus és a szállodai vendéglátás szempontjából. A tilalom fenntartása esetén a jelenlegi életszerűtlen és korszerűtlen behajtási engedélyeztetési eljárás soron kívüli felülvizsgálatára és egy online, valós idejű engedélyezési rendszer kialakítására van szükség – közölték a kerekasztal után szakmai szervezetek. A sorozatos korlátozások azért is furcsák, mert a kormányzat kiemelten szeretné kezelni a turizmust.