Az esztendő első felében 38 tranzakció zárult le Magyarországon, ami 45 százalékos visszaesést jelent az egy évvel ezelőtti 69 ügylet lezáráshoz képest. Nyilvános adatok alapján a magyar M&A piac becsült nagysága a 2011 első félévében elért 1,4 milliárd dollárról 2012 első felében 75,3 százalékkal, 400 millió dollárra esett vissza.
Nem volt 100 millió dollár feletti üzlet
Az idei év első felében nem hoztak nyilvánosságra 100 millió dollárt meghaladó nagyságrendű M&A tranzakciót Magyarországon. A 100 millió dollár alatti, közzétett tranzakciók átlagos egyedi értéke 9,5 millió dollár volt 2012 első félévében, ami minimális növekedést jelent a 2011 első felében tapasztalt 9 millió dollárhoz képest.
Az országba irányuló külföldi befektetések mögött elsősorban amerikai, francia és brit befektetők álltak. Az év első felében a tranzakciók teljes volumenének 65,8 százaléka stratégiai befektetőkhöz volt köthető, szemben a pénzügyi beruházók 34,2 százalékos részesedésével.
Óvatosak a befektetők
A legnépszerűbb befektetési célpontnak a telekommunikációs és média szektor bizonyult, ami az összes tranzakció 24 százalékát tette ki szemben a 2011 első felében tapasztalt 15 százalékkal. A második legvonzóbb befektetési célpont a feldolgozóipar, illetve a szolgáltatási szektor vált, mindkettő egyenként 11 százalékos részesedést ért el a hazai tranzakciós piacon.
„A jelenlegi piaci helyzetben a vevők és az eladók is óvatosnak tűnnek, és leginkább a helyzetük stabilizálására és az organikus növekedésre koncentrálnak. Ugyanakkor ez az állapot nem tartható fent hosszú távon. A Jeremie tőkeprogram első fejezetének közeledő lezárása tovább erősítheti a kockázati tőke piacot, a Jeremie II pedig újra elősegítheti a befektetők közötti versenyhelyzetek kialakulását. Mindezek hatásaként, számítunk a két program közötti tranzakciók bővülésére is." - mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.