Bejelentés- vagy engedélykötelezettség: mi kell hozzá?
Nem minden tevékenység folytatásához kell működési engedély, van amit elég csak bejelenteni. Melyek az engedélyköteles tevékenységek, és hogyan működik a bejelentés? Milyen papírok szükségesek a procedúrához? Íme a legfontosabb tudnivalók.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Bizonyos gazdasági tevékenységek folytatásához hatósági engedélyre van szükség, mások esetén elég, ha bejelentjük azt az önkormányzatnak. Az előbbi esetben az adott tevékenység tehát kizárólag az engedély birtokában végezhető. A gazdasági társaságok vonatkozásában a cégeljárásról szóló törvény kötelezően előírja, hogy a tevékenység gyakorlásához szükséges hatósági engedélyt az engedélyköteles tevékenység megkezdésekor a cégbírósághoz kell benyújtani. Ennek elmulasztása törvényességi felügyeleti eljárást, a működési engedély beszerzésének az elmulasztása pedig egyéb hatósági eljárást vonhat maga után. Az eljárás igazgatási szolgáltatási díja: 5000 forint (átutalással vagy a Polgármesteri Hivatal pénztárában fizetendő).
Bejelentésköteles tevékenység esetén a szükséges okmányok:
A gazdasági tevékenység végzésére jogosító okirat (egyéni vállalkozó esetén az egyéni vállalkozói nyilvántartásba vétel igazolása, cég esetén a cégkivonat vagy cégbírósági végzés és aláírási címpéldány)
Nem a kérelmező tulajdonában lévő telep esetében a telep használatának jogcímére (bérlet stb.) vonatkozó igazoló okirat (a tulajdoni lap kivételével)
Haszonélvezet esetében a haszonélvező, illetve közös tulajdon esetében a tulajdonostárs hozzájárulását igazoló okirat
A telepengedélyhez és a bejelentéshez is csatolni kell ún. környezetvédelmi tervfejezetet, mely részletesen tárgyalja a tervezett beruházásnak a környezet állapotára várhatóan gyakorolt hatásait a környezetvédelem minden területén. Környezetvédelmi tervfejezet elkészítését, környezetvédelmi végzettségű szakértői jogosultsággal rendelkező szakemberek végezhetik.
A bejelentés folytatása előtt viszont a gazdasági társaság képviselője (az ipari tevékenység folytatója) a telep fekvése szerint illetékes település jegyzőjénél köteles írásban bejelenteni a folytatni kívánt ipari tevékenységet.
Engedélyköteles termékek:
a dohánytermékek;
a kémiai biztonságról szóló törvény szerinti veszélyes anyagok és készítmények;
az egyes festékek, lakkok és járművek javító fényezésére szolgáló termékek szerves oldószer tartalmának szabályozásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó termékek;
állatgyógyászati készítmények és hatóanyagaik;
fegyver, lőszer, robbanó- és robbantószer, gázspray, pirotechnikai termék (a játékos pirotechnikai termékek, valamint a kis és a közepes tűzijáték termékek kivételével);
növényvédő szerek és hatóanyagaik;
nem veszélyes hulladék;
“A” és “B” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag (kivéve a tüzelőolaj, a propán vagy propán-bután gáz és az üzemanyag).
Bejelentésköteles tevékenység mindazon termékek forgalmazása, amely a fenti kitételeken kívül esik. Előfordulhat természetesen, hogy működési engedélyt ugyan nem kell igényelni, de bizonyos termékek forgalmazásához külön hatóság engedélye szükséges. Ilyenkor a külön engedély iránti kérelmet – a tevékenység kötelező bejelentésével egyidejűleg – a jegyzőhöz is be lehet nyújtani, aki azt továbbítani fogja a külön engedély kiadására illetékes hatósághoz.
Egyes, egy kormányrendeletben meghatározott körű (ld. 2. számú melléklet) tevékenység esetében mindenképpen szükség van telephely-engedélyre is az ipari tevékenység megkezdéséhez. Az ez iránti kérelmet a telephely szerint illetékes jegyzőhöz kell benyújtani. A telepengedélyezési, bejelentési, adatmódosítási eljárás igazgatási szolgáltatási díjköteles, melynek összege: 5000 forint (átutalással vagy a Polgármesteri Hivatal pénztárában fizetendő).
Telepengedély-köteles tevékenység esetén a szükséges okmányok:
Ugyanazok a dokumentumok szükségesek, mint a bejelentés-köteles tevékenységeknél (ld. fent)
továbbá a hatályos ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisnak a 57/2013. (II. 27.) Korm. rendelet 4. melléklet II. pont 3. alpont a)–e) alpontjában felsoroltakkal kiegészített példánya
A bejelentést az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon kell megtenni. A bejelentést követően a jegyző meggyőződik arról, hogy a helyi építési szabályzat, szabályozási terv, meghatározott övezeti besorolás, illetőleg ezek hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerint a bejelentésben feltüntetett telepen az adott tevékenység végezhető-e. Köteles helyszíni szemlét tartani. Ha igen, akkor a telepet haladéktalanul nyilvántartásba veszi. Ha nem, akkor az ipari tevékenység végzését megtiltja és a telepet bezáratja.
Az ipari tevékenység végzője a telepengedély megadását, illetve a bejelentést követően a nyilvántartásban szereplő adatokban bekövetkezett változást – az ipari tevékenység változtatását ide nem értve – haladéktalanul, írásban köteles bejelenteni a jegyzőnek. Az üzlet megszűnését a megszűnést követő nyolc napon belül kell bejelenteni a jegyzőnek. A jegyző a bejelentést követően haladéktalanul visszavonja a működési engedélyt, és az üzletet törli a nyilvántartásból. (Az üzlet használatára jogosult személyében bekövetkező változást az új jogosultnak kell bejelentenie.)