A gazdasági válság eredményeként a kockázati tőke átmenetileg eltűnt a piacokról, a tőkebevonásra váró vállalatok lényegesen keményebb kondíciókkal juthatnak csupán pénzhez, finanszírozáshoz. Köztük vannak azok a feltörekvő középvállalatok (FKV) is, amelyek még nem érték el a nagyvállalati kategóriát, 2-22 milliárd forintos éves árbevételűek, komoly helyi kompetenciájuk és piacuk viszont a válság kirobbanása előtt stabil alapot jelentett számukra a további növekedéshez. Nem csak a befektetők által elvárt megtérülési idők rövidülnek, hanem szigorodnak a megtérülési szempontok is - a finanszírozhatóság kérdése pedig immár a szakmai befektetőnél is nagyobb súllyal esik latba. A piac törvényei azt diktálják, hogy a jelenlegi forrásszűkének egyszer véget kell érnie. Akkor pedig termőre fordulhat minden olyan most elindított intézkedés és folyamat, amely a cégeket a sikeres tőkebevonásra készíti fel és vonzóvá teszi őket a lehetséges befektetők szemében. Ezen intézkedések egy része csak hónapok-évek alatt fejti ki hatását, ami már ma előrelátó gondolkodást és konzekvens döntéseket igényel a közepes méretű vállalatok vezetőitől, tulajdonosaitól. - elemezte a helyzetet Bodor Kornél, a Deloitte Feltörekvő Középvállalatok Csoportjának vezetője.
Kockázatot óvatosan
Még csak halvány jelei mutatkoznak, mégis az elsők között jelenhetnek meg vásárlóként a piacon azok a szakmai befektetők, amelyek saját eszközeik mobilizálása, például megtakarításból, a tulajdonosok tőkeerejéből, vagy a piaci pozíció javításából származó tartalékok felszabadítása révén cégvásárlásban, és ennek megfelelően piacszerzésben gondolkodhatnak. A kockázati tőke pedig - jóllehet ma még jellemzően kivár - éppen a válság hatásai miatt még az eddiginél is sokkal alaposabb vizsgálatnak veti majd alá a befektetési szempontból ígéretes cégeket, sokkal megalapozottabb üzleti tervet - világos stratégiát és alapos pénzügyi tervezést - vár el a vállalkozásoktól. Amikor megnyílnak a befektetői „csapok", a vállalatoknak célszerű tenniük azért, hogy kitűnjenek versenytársaik közül. Ki kell tudniuk szolgálni a potenciális befektetőket a megfelelő információkkal, nem kell viszont megvárniuk a befektető megjelenését a felkészüléssel.
Ha a tanácsadók bevonásával, naprakész adatok elemzésével elvégzett kutatómunka alapján a régió, az iparág, és ezen belül egy adott, vonzónak mutatkozó cég fel is kelti a befektető érdeklődését, lehetnek olyan - kivédhető - buktatók, amelyekre a cégeknek fel kell készülnie. A befektetők egyik legfontosabb elvárása a jó üzleti terv, amelyben a cégnek be kell tudnia mutatni piacát, ügyfeleit és azokat a termékeit, amelyekkel jelen van a piacon.
Hatékony évek
A stratégiának legalább a következő 1-3 évet át kell hidalnia és megalapozott, hihető információkból kell kiindulnia a cégre, illetve piacaira vonatkozóan is. A historikus adatok, megbízható mérleg pontos bemutatása mellett a válság hatásaként felértékelődött a likviditással és szolvenciával kapcsolatos elvárás, vagyis a rövidtáv mellett a hosszú távú fizetőképesség kérdése is. A cégeknek a hatékony éven belüli tervezés mellett azt is megfelelően be kell mutatnia, hogy saját tartalékai felélése nélkül is képes áthidalni az elkövetkező időszakot. Végső pontként a vállalkozásnak igazolnia kell, hogy a cégre jellemző üzleti működés képes lesz biztosítani a befektetők által elvárt megtérüléseket.
Fontos, hogy a tőkebevonásra készülő vállalat tartsa be a közeledés, tranzakció-előkészítés írott és íratlan szabályait. Egy elhamarkodott, nem jól időzített lépés ugyanis komoly üzleti hátrányt jelenthet. Az előkészítésbe bevont tanácsadók szerepe a folyamat, az egymásra épülő fázisok összetettsége miatt értékelődik fel, hiszen a befektetők nyelvét beszélő külső segítő „mediátorként" nagyban hozzájárulhat a félreértések tisztázásához, és a mindkét fél számára sikeres üzletkötéshez. - nyiltkozta a Deloitte szakértője.