Mivel a 2009 - 2010-es évben a villamos energia versenypiaci árai csökkenő tendenciát mutattak, a felhasználók 2011-ben is további csökkenésre számítottak. Bár a tavalyi év elejére enyhülő recesszió önmagában már indokolta volna az áram árának emelkedését, azonban a tavasszal történt japán atomkatasztrófa és az annak hatására tett energiapolitikai bejelentések is kedvezőtlenül járultak hozzá az energia árának alakulásához. (Németország atomerőmű bezárásai viszont az áremelkedés irányába hatottak.)
„Tapasztalataink alapján - az eddig bevált gyakorlatnak megfelelően - a felhasználók többsége kivárásos alapon, az év utolsó időszakára ütemezi beszerzési feladatainak lebonyolítását egy kedvezőbb ár elérésének reményében" - mondta el Csécs Ákos, a Get Energy Magyarország Kft. vezető energetikai szakértője. A tavaly márciusi áremelkedést követően azonban az év hátralevő részében gyakorlatilag stagnált a villamos energia tőzsdei ára, tehát a kivárás nem feltétlenül a legjobb stratégia, érdemes ezért a beszerzések lebonyolítását már az első negyedévben megkezdeni.
A közel 2 Ft/kWh-s tőzsdei áremelkedés ellenére elmondható, hogy beszerzési tanácsadás révén a kis- és közepes vállalkozások területén, valamint a standard fogyasztói szegmensben még így is jelentős megtakarítás érhető el. A Get Energy Magyarország Kft. teljes beszerzési portfóliójának tekintetében tavaly ez a megtakarítás fajlagosan 2,58 Ft/kWh és nagyságrendileg 12 - 13 százalékos megtakarítást jelentett.
A Sourcing Független Beszerzési Szakértő szerint alapvetően jellemező, hogy a fogyasztók nagyobb része kivár, így az év elején viszonylag alacsony aktivitás szokott lenni a villamos energia ajánlatkéréseket, tenderek számát tekintve. Tovább fokozza ezt, hogy a felhasználók a tavaszi félévben jellemzően inkább a földgáz energia beszerzésekre koncentrálnak, hiszen azt kell lezárniuk június közepéig. Mivel a villamos energia szerződéseket november végéig kell megkötni, a cégek nagy része csak az ősszel foglalkozik komolyan a következő évi villamos energia pozíciók zárásával.
„A jelenlegi gazdasági helyzet és a forint gyengülése miatt a 2013. évi villamos energia árak alakulása bizonytalan, de mindenképp emelkedésre számítunk" - prognosztizál a szakember. Éppen ezért egy optimális ár elérése érdekében a legfontosabb a beszerzés pillanatának megfelelő időzítése. Ennek feltétele azonban, hogy a jelenlegi ellátási szerződések a benne foglalt határidőig felmondásra kerüljenek, nem érdemes tehát azt az utolsó pillanatokra hagyni, megfosztva magunkat egy kedvezőbb ár elérésétől. (Hogy jó-e a libaralizált állampiac, arról itt olvashatja cikkünket.)