Az esztergálás főbb szerszámai

A 21. századi esztergálás folyamata műszaki szempontból is már szinte lenyűgöző. A számítógép által vezérelt CNC-gépekkel például az operátor dolga szinte “csak” a műveletek beállítása, beprogramozása. De a megfelelő eszköz, gép vagy szerszám nélkül jelentősen csökkenni fog a termelékenység, ezért nem mindegy, hogyan választunk.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Melyek a leggyakoribb esztergáló szerszámok?

Az esztergáló szerszámok célja a pontos, precíz, jó minőségű felületek létrehozása. Megmunkálás lépései: nagyolás, simítás vagy esetenként a legjobb felületi érdesség és minőség elérése érdekében elősímítást is alkalmazunk. A szerszámot leginkább a technika, az anyag alkalmassága (a megmunkáláshoz) és geometriai tényezők (pl. megfelelő-e az élgeometria) alapján szükséges kiválasztani. Az egyik leggyakoribb és legnépszerűbb eszköz az esztergakés, amivel hosszelőtolást, keresztelőtolást és menetvágást is létrehozhatunk.

Az Esztergaszerszám.hu webáruházban az esztergakés is megtalálható. A váltólapkás szerszámot a stabil, hatékony, precíz megmunkálás jellemzi. Nem utolsó szempont, hogy jó minőségű anyagokból készül és adott esetben könnyen cserélhető. A jó ár-érték arány költségmegtakarítást és gazdaságos működést is eredményez. A webáruházban továbbá részletesebb információk olvashatóak, így az esztergakés különböző paramétereiről (pl. irány, szárátmérő, típus, váltólapka) is tudomást szerezhetünk.

Így használjuk az esztergakést!

A váltólapkás esztergakés gazdaságossága mellett nagy előnye, hogy még az él elkopása esetén sem kell mindent lecserélni, csak gyorsan megfordítani vagy cserélni a lapkát, illetve a forrasztás és élezés nem károsítja a kés élét. Több szempontból is praktikusabb megoldás tehát, mint egyéb forgácsolószerszámok.

A használat előtt fontos figyelembe venni az ISO jelölési adatokat. Ez egy kilenc tagú kód, amiből hetet meg kell adni, a maradék kettő ún. opcionális. Gondoljuk át továbbá, hogyan fogunk dolgozni. Az első lépések egyike a lapka alakjának kiválasztása, majd a csúcsszög megválasztása. Ezt követően a lapkaméret és a csúcssugár meghatározása következik. Nagyolás esetén például nagy előtolási sebességre és fogásmélységre, simításhoz viszont kisebb erőre lesz szükség.

Amit még az esztergálásról tudni érdemes

Legyen szó fém, bronz vagy rozsdamentes acél megmunkálásáról, ma már semmi sem jelent problémát. Ez nagyrészt annak is köszönhető, hogy a megfelelő eszközök birtokában vagyunk. A modern darabok CNC-vezérléssel működnek, és esztergálással furatokat is egyszerűbben kialakíthatunk.

Érdemes tudni, hogy az Esztergaszerszám.hu csapata nem csupán az eszterga, CNC-eszterga, marógép, CNC-marógép és CNC megmunkáló központokhoz tartozó szerszámok kereskedésével foglalkozik. A szakértői csapat maga is járatos a forgácsolás világában, így hasznos segítséget tudnak nyújtani az adott feladathoz leginkább passzoló eszköz kiválasztásában vagy egyéb kérdések megválaszolásában.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo