Először is azt érdemes megvizsgálni, miért is lehet jó egy kötelezettség átvállalása? Hiszen a termékdíj-kötelezettségek teljesítése komoly adminisztrációs és esetenként anyagi terhet ró a kötelezettre, miért vállalná bármely társaság önként, hogy más helyett teljesíti ezeket? A döntés meghozatala előtt természetesen minden esetben komoly mérlegelés szükséges, de előfordulnak olyan esetek, amikor az átvállalás a lehető legracionálisabb lépés – hívta fel a figyelmet a Mazars blogjának legfrissebb bejegyzése.
Termékdíj-kötelezettség ugyanis csak meghatározott esetekben vállalható át a kötelezettől. Ilyen eset például :
- ha a termékdíj-köteles termék vevője a megvásárolt termék legalább 60 százalékát külföldre értékesíti;
- ha a megvásárolt csomagolószert a vevő változatlan formában továbbértékesíti;
- ha csomagolószerből csomagolást hoz létre; vagy
- ha a csomagolóanyagot a vevő alapanyagként feldolgozza, és más csomagolószert hoz létre belőle.
Mi is történik ilyenkor? Átvállalás esetén a kötelezettség a forgalomba hozatalkor száll át az átvállalóra. Ilyen esetben tehát az eredeti kötelezettnél nem marad kötelezettség, és a termékdíj-kötelezettség az átvállaló általi forgalomba hozatalkor vagy saját célú felhasználáskor keletkezik meg. Ha pedig az átvállaló például külföldre értékesíti a termékdíj-köteles terméket, nála sem keletkezik termékdíj-kötelezettség, így a termékdíj egyáltalán nem kerül megfizetésre, és a kapcsolódó adminisztráció is minimális.
Mire figyeljünk?
Az átvállalás tehát valóban előnyös lehet mindkét fél szempontjából, ugyanakkor a nem megfelelő konstrukció komoly problémákat okozhat. Amennyiben ugyanis az adóhatóság megállapítja, hogy valamilyen okból kifolyólag nem volt jogos az átvállalás, az eredeti kötelezettnél adóhiányt és kapcsolódó termékdíj bírságot állapíthat meg. A termékdíj bírsággal pedig vigyázni kell: az egyéb adónemek esetén kiszabható adóbírsággal szemben, mely maximum a feltárt adóhiány 50 százalékáig terjedhet, a kiszabható termékdíj bírság a feltárt termékdíj hiány 100 százaléka is lehet. Éppen ezért kell tisztában lennünk a részletszabályokkal is.
Átvállalási szerződés
Az átvállalást a feleknek írásban szükséges rögzíteniük. A szerződés kötelező tartalmi elemeit a végrehajtási rendelet tartalmazza. A megfelelő szerződés azonban önmagában nem elegendő, azt az átvállaló félnek be is kell jelentenie az adóhatósághoz, és az átvállalás legkorábban a szerződés adóhatóság általi nyilvántartásba vételének napjától lehet hatályos.
Korábban komoly problémát okozott, hogy az eredeti kötelezett nem rendelkezett információval arról, hogy az átvállalási szerződés megfelelően lejelentésre került-e. 2014 júliusától az adóhatóság az átvállalási szerződés nyilvántartásba vételéről mindkét felet értesíti, így ez ma már nem lehet kérdéses.
Számlazáradék
Ugyanígy feltétele az átvállalásnak, hogy a számlán szerepeljen az átvállalás ténye, a végrehajtási rendelet által megadott szerkezetben. A törvény kifejezetten kimondja, hogy hibás teljesítés esetén a kötelezettség nem szállhat át az átvállalóra, márpedig a záradékszöveg hiánya, vagy ha abban a törvényi hivatkozás tévesen szerepel, hibás teljesítést eredményez. Az pedig, hogy hibás vagy elmaradt számlazáradék esetén számlakorrekcióval az átvállalás utólag mégis létrejöhet-e, mind a mai napig nem tisztázott kérdés. Különösen fontos ellenőrizni a számlazáradékot olyan időszakokban, amikor például számlázó programváltás van egy társaságnál, vagy amikor a törvényi változások miatt módosításra kerül a program, esetleg maga a termékdíj törvény – és így a záradékon feltüntetendő törvényi hivatkozás – módosul. Bár 2016-ban a számlazáradékokkal kapcsolatban tartalmazott módosítást a termékdíj törvény, és a továbbiakban bizonyos esetekben záradék feltüntetése a számlán már nem kötelező, ez az átvállalás esetén feltüntetendő záradékolást nem érinti, az a továbbiakban is kötelező érvényű marad.
Egy jól átgondolt átvállalás tehát minden érintett fél életét megkönnyítheti. Ugyanakkor a felállított konstrukció apróságokon is megdőlhet, éppen ezért a kellő körültekintés elengedhetetlen. Az átvállalás részleteiről és a kapcsolódó adóoptimalizálási lehetőségekről is szó lesz a február 11-én megrendezésre kerülő Környezetvédelmi termékdíj – az adózók mumusa című előadáson, ahol személyesen is megvitathatjuk a felmerülő kérdéseket!