Az idei év első négy hónapjában jelentősen visszaesett a KKV-k hitelezése, és bár a hitelek egyre nagyobb hányadát garantáltatja a bank és a hitelfölvevő a Garantiqával, a garanciaállomány növekedése nem érte el azt az ütemet, amit a társaság tavaly decemberben prognosztizált. „Eddigi 700 milliárd forintos garanciavállalási tervünket 400 milliárd forintra csökkentettük, ez reális, és még mindig 10 százalékos növekedés az előző évihez képest" - nyilatkozta Radnai György, hozzátéve, hogy az utóbbi napok fejleményeinek figyelembevételével a terv kockázata felfelé most sokkal nagyobb, mint lefelé.
A vezérigazgató hozzátette, hogy az elmúlt hetekben bejelentett változások, az egy cégnek vállalt készfizető kezesség értékhatárának jelentős növelése, a garantált hitelhányad 80-ról 90 százalékra emelése és a nagyobb kockázatviselési hajlandóság hatásai még nem mérhetők. Ezentúl a Garantiqa részt kíván vállalni minden olyan válságkezelő kormányzati kezdeményezésben, amely a vállalkozások hitelhez juttatására helyezi a hangsúlyt. Tipikusan ilyen az építőipar gyorsítását célzó, EU-s forrásokból finanszírozott 1800 milliárd forintos program, amely ha felpörög, akkor önmagában is képes a korábbi cél közelébe emelni a társaság garanciaállományát. A Garantiqa ezenfelül nyitott akár arra is, hogy részt vegyen egy olyan programban, amelyet a devizahitelesek megsegítésére indítanak - a költségvetés által biztosított 900 milliárd forintos garanciakeret ugyanis hagy még mozgásteret a cég számára, hogy minden kezességvállalást igénylő akcióban partner legyen.
A társaság április végéig 9595 kérelemre 113 milliárd forint új garanciát vállalt, teljes garanciaállománya így január óta 23 milliárd forinttal, 433 milliárd forintra emelkedett.