Paul Laudicina előadásában rámutatott: míg az 1990-es évek a felelőtlenül túlpörgetett kockázat korszaka volt, addig az új évezred első évtizedét már alapvetően a kockázat teljes elutasítása jellemzi. "Mindkét magatartás abból a téves vélekedésből fakad, hogy a múltbeli események alapján lineárisan tervezhető a jövő - mondta a vezérigazgató. - A hatékony üzleti tervezés azonban soha nem statikus. A mai gyorsan változó világban persze lehetetlen öt évre előre jósolni, azonban a különböző lehetséges forgatókönyveket megvizsgálva olyan stratégiát alakíthatunk ki, amely képes alkalmazkodni a bekövetkező eseményekhez."
A tanácsadó három-három javaslatot fogalmazott meg a kormányzat, illetve a vállalatok felé. "Először is, a kormányoknak nyitva kell tartaniuk a határokat a gazdaságpolitikában - mondta Laudicina. - A protekcionista gazdaságpolitika a növekedésnek csupán az illúzióját teremti meg, és alulteljesítéshez, a versenyképesség csökkenéséhez vezet." Másodikként azt emelte ki, hogy a rövid távú segítséget jelentő gazdasági stimuláló csomagokat hosszú távú befektetésekkel kell kiegyensúlyozni, legfőképpen a közlekedési és kommunikációs infrastruktúra, az oktatás és a kutatás-fejlesztés területén. A harmadik pont, melyre Laudicina szerint a kormányoknak ügyelniük kell, hogy globálisan koordinálják mind a támogatási, mind a regulációs programjaikat, hiszen a korábbi prosperitáshoz hasonlóan a jelenlegi recesszió is globális. "A globalizáció paradoxona, hogy a nagymértékű integráció tette lehetővé a minden korábbinál intenzívebb fejlődést, de ugyanez vezetett az eredetileg csak Amerikát érintő válság példátlanul gyors továbbgyűrűzéséhez is. Ma már egy ország sem él vákuumban" - mutatott rá Laudicina.
A vállalatok számára Laudicina három fontos lépés javasolt: a költségcsökkentés mellett továbbra is fektessenek a kutatás-fejlesztésbe, a merev tervek helyett készítsenek rugalmasabb stratégiákat, és a statikus előrejelzések helyett alkalmazzanak dinamikus tervezési folyamatot. "A statikus tervezés a történelem folyamán még soha nem eredményezett pontos előrejelzéseket - állítja a vezérigazgató -, ugyanis az nem veszi figyelembe a technológiai innovációnak köszönhető paradigmaváltásokat, amelyek alapvetően megváltoztatják a játékszabályokat."
Magyarországról Laudicina elmondta: hazánknak ki kell használnia a tudásintenzív szakmákban meglévő humánerőforrás-előnyeit. "Magyarország hagyományosan erős az innovációban, és ez a terület jelentheti a megoldást az ország számára - mondta a vezérigazgató. - Látni kell, hogy az oktatásba és a kutatás-fejlesztésbe fektetett pénz hosszú távon ugyan, de minden esetben megtérül."
A kérdésre, hogy mikor lehet vége a lejtmenetnek, és indulhat meg a növekedés, Laudicina kifejtette: a fellendülés legfontosabb mutatója az amerikai fogyasztók biztonságérzete lesz. "A válság előtt az amerikai fogyasztók megtakarítási rátája -1% volt, azaz többet költöttek, mint amennyit megkerestek. Mára ez a szám 2% fölé emelkedett. Ha a megtakarítás aránya eléri a 6%-ot, akkor fog megindulni a lassú, de biztos növekedés, ami globálisan is érezhető lesz. Számításunk szerint ez a pont 2009 harmadik negyedévének végére - negyedik negyedévének elejére érkezik el" - mondta el az A.T. Kearney vezérigazgatója.