Jelentősen csökkent az OTP kis- és középvállalati konjunktúra index 2012. első negyedévében. Ez arra utal, hogy a kkv-k fokozódó bizalmatlansággal és csökkenő gazdasági növekedést feltételezve tekintenek a következő félévben várható gazdasági helyzetre. Ezt különösen a likviditási helyzetük és értékesítési lehetőségeik alakulásával kapcsolatos mélyülő problémák alakulása okozza.
2011 második (50,2%) és a harmadik (50,4) negyedéve között összességében kevés változás történt a kis- és középvállalati szektor gazdasági helyzetét és várakozásait kifejező kkv-index értékében, a negyedik negyedévben már érezhetően romlott az index értéke (41,2%) és az idei év első negyedéve (39,8%) folytatta ezt a csökkenő trendet.
A kkv-szektor vállalatvezetőinek héttizede (69%), azaz minden 10 cégvezető közül 7 negatívan vélekedik arról, hogy mi vár a magyar gazdaságra a következő fél év során. A válaszadók 37százaléka szerint kissé romlik, 32 százaléka szerint jelentősen romlik a magyar gazdaság helyzete a következő félévben. Stagnálásra minden ötödik megkérdezett számít (20%). A cégvezetők mindössze 10 százaléka mondta, hogy kismértékű javulást vár (ez tavaly év elején még 34 százalék volt).
Jelentősen romlottak 2011. negyedik negyedévében a cégvezetők saját vállalkozásukkal kapcsolatos prognózisai. 39 százalékuk enyhe negatív változásra számít a következő fél év során vállalata általános gazdálkodási helyzetében, míg további 17 százalékuk erős visszaesést valószínűsít. A jelenlegi helyzet változatlanságára szűk háromtizedük (28%) számít. Csupán 16 százalékuk bízik abban, hogy jobb lesz cégének helyzete a következő időszakban. (Ha az elvárásoknak megfelelően folynának a tárgyalások az IMF-el, javulna a befektetői bizalom, az is legjobb esetben 2013-ra hozhat reálgazdasági eredményeket a GKI Gazdaságkutató szerint.)
Romló likviditási helyzet
Új erős versenytársak megjelenésével a következő év során csak a megkérdezettek egynegyede (26%-a) számol, de négyből hárman e tekintetben nyugodtak. A megkérdezett vállalatvezetők többsége, 53 százaléka úgy látja, nem változik cége - egyébként nem megnyugtató - likviditási helyzete a következő hat hónap során. A korábbi negyedévekhez képest egyértelműen pesszimistábbá vált a hangulat.
A belföldön értékesítő vállalatok (a megkérdezettek mintegy kétharmada nem végez külkereskedelmi tevékenységet) vezetőinek 42 százaléka úgy véli, hogy nem változik cége értékesítési helyzete a következő fél évben. A külföldön értékesítő vállalatok ennél optimistábbak, a stabilitás vagy stagnálás jellegű prognózisok meghatározóbbak, 55 százalékos aránnyal. A saját előállítású készlettel rendelkező vállalatok vezetőinek 60 százaléka úgy látja, a következő 6 hónapban nem változik ilyen jellegű készletállományuk.
A válaszadók 45 százaléka jelzi, hogy vállalata kapacitása éppen megfelel a következő fél évben várható kereslet mértékének. A vállalatvezetők 38 százaléka látja úgy, hogy cége kapacitásának egy része felesleges lesz. További 12 százalékuk még pesszimistább, a közeljövőben várható kereslettel összevetve vállalata kapacitásának jelentős részét ítéli feleslegesnek. Összesen minden második kkv-vezető számít a kereslet csökkenésére a rendelkezésre álló kapacitásokhoz képest!
Továbbra sincsen esélye a bővítésnek
A kis- és közepes vállalkozások 73 százalékának nincs esélye tevékenységének bővítésére a következő 6 hónap során - vélekedtek vezetőik. A kis- és közepes méretű vállalkozások egynegyede (25%) tervez technológiai jellegű beruházást vagy fejlesztést a következő egy év során. A cégek beruházási szándékait elsősorban a jövőt illető bizonytalanság fogja vissza. A bizonytalan jövő a vállalatvezetők bő egynegyede (27%-a) szerint szinte ellehetetleníti a beruházások tervezését, illetve megvalósítását, és további 34 százalék szerint is nagy mértékben korlátozza azt.
A megkérdezettek 87 százaléka számolt be arról, hogy az elmúlt időszakban nőttek a fogyasztói árak, véleményük szerint átlagosan 11,0 százalékkal. A vizsgált vállalatok értékesítési árai legnagyobbrészt, 63 százalékban nem változtak. A kérdezettek 19 százaléka adott számot vállalata árainak - átlagosan 9,4 százalékos - növekedéséről.