A szigorítások sem állították meg az egyéni vállalkozók áradatát

Január elsejétől jelentősen szigorodtak a KATA adózási szabályok, de az országban működő egyéni vállalkozók száma töretlenül növekszik tovább.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Magyarországon 2013 óta folyamatosan növekszik az egyéni vállalkozók száma, ami jelenetős részben a KATA 2013-as bevezetésének köszönhető.

„A KATA bevezetés óta eltelt 8 év alatt 360 ezerről 565 ezer fölé emelkedett az országban az egyéni vállalkozók száma, ilyen meredek emelkedés pedig példanélkülinek számít a 2000-es években, bármelyik gazdasági formát vizsgáljuk is” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs szolgáltató elemzője.

Jelenleg az egyéni vállalkozók száma meghaladja a társas vállalkozásokét, de ebben talán nincs is akkora újdonság, hiszen ez így volt 1990 és 2004 között, valamint 2019 óta folyamatosan. Az viszont már meglepetésnek számít, hogy a KATA szigorítás bejelentése, sőt a szigorítások érvénybe lépése óta sem csökkent jelentősen az egyéni vállalkozók számának növekedése. Az elmúlt években több támadás érte a KATA adózási formát, mert sok foglalkoztató a szürke-gazdaság felé mozdult el azzal, hogy KATA-s alvállalkozóival valójában burkolt munkaviszonyt folytatott. Az adózási forma létrehozásánál törekedtek rá a jogalkotók, hogy ez ne történhessen meg, de a kiskapuk kihasználásával mégis sokan mentek ebbe az irányba. A burkolt munkaviszonyként működtetett KATA-s alvállalkozói kapcsolatok azonban az „alkalmazott” egyéni vállalkozót kiszolgáltatottá tették az alkalmazotti jogviszonyhoz képest, és nem mellesleg jelentős adóbevételek estek ki az államkasszából. A 2021-es szigorítások célja a visszaélések csökkentése.

21 ezer új egyéni vállalkozás 

Az adatok alapján azonban egyelőre nem csökkent az egyéni vállalkozók száma az országban, sőt az év első 3 hónapjában már több mint 21 ezer új egyéni vállalkozás jött létre Magyarországon. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a szigorítások teljesen hatástalanok lennének. A szigorítások hatását nehéz visszamérni, hiszen számos tényező figyelembevételével kell értelmezni a mostani számokat.

Talán az egyik legfontosabb értékelési szempont, hogy nem lehet tudni pontosan a korábbi visszaélések mértékét, csak közvetetten lehet következtetni erre az egyéni vállalkozások rendkívül magas számából. Az egyéni vállalkozási forma népszerűsége egyértelműen a KATA bevezetése óta éli reneszánszát, de nem minden egyéni vállalkozó adózik KATA adónemben. Ráadásul a KATA adózási formával adózó egyéni vállalkozóknak csak egy részét érinti a szigorítás, jellemzően azok a kisvállalkozók, amelyek sok megrendelő felé bocsátottak ki kisebb összegű számlákat, továbbra is változatlan feltételek mellett tudnak működni. Vélhetően sok foglalkoztató a szigorítások ellenére továbbra is a KATA-s alvállalkozókat preferál az alkalmazotti jogviszonnyal szemben, hiszen még a magasabb költségek mellett is megérheti KATA-s alvállalkozókat alkalmazni. Az időzítés is fontos kérdés, hiszen az új szabályok jelentős része az év kezdeti szakaszában a gyakorlatban még nem érvényesül, hiszen az évi 3 millió forintos limitig egy megrendelő felé továbbra is plusz költségek nélkül lehet számlát kibocsátani. A limit elérése az év későbbi szakaszában lesz érdekes sok vállalkozó esetében.

Összementek a kiskapuk 

A fentiek mellett talán az egyik legrosszabb szcenárió lehet a gazdaság szereplői szemszögéből, hogy egyes szereplők továbbra is a kiskapukat keresik majd a rendszerben, és az adminisztráció további bonyolításával, több vállalkozás üzemeltetésével továbbra is megtalálják a KATA adónem kiskapuit. A helyzet pikantériáját jelentheti, hogy aki továbbra is megpróbál visszaélni a rendszerrel, annak több vállalkozásra vagy több egyéni vállalkozói kapcsolatra lehet szüksége, és ez is okozhatja az egyéni vállalkozók számának növekedését. „Ezzel együtt az új KATA adószabályok olyan szintű szigorítást jelentenek a korábbi évek szabályaihoz képest, hogy a kiskapuk jelentősen összementek, így egészen biztosan visszaszorul a visszaélések száma” – mondja az Opten elemzője.

Az egyéni vállalkozók számának emelkedéséhez 2020-ban és 2021-ben hozzájárult a koronavírus által kiváltott gazdasági válság is. Sok munkáját vesztett alkalmazott új területeken próbál szerencsét, és ez nemcsak a társas vállalkozások alapítását indukálja, hanem az egyéni vállalkozók számát is növeli. A magas egyéni vállalkozási számhoz fontos hozzátenni, hogy rendkívül sok egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét. Jelenleg közel 100 ezer szüneteltett tevékenységű egyéni vállalkozót tart nyilván az Opten. Ugyanakkor a szüneteltetések száma érdemben nem változott 2021 első hónapjaiban, így a KATA szigorítások látszólag erre nem voltak egyelőre komoly hatással.

Ugyanúgy, ahogy a társas vállalkozásoknál, az egyéni vállalkozóknál is lehetnek egyedi ágazati hatások. Ilyen például az építőipar, ahol már az év első 3 hónapjában 4100 egyéni vállalkozás indult, ami az összes induló egyéni vállalkozás közel 20 százaléka. Ez jelentős részben a felújítás ösztönző programnak köszönhető, aminek következtében a fehéredés irányába mozdult el az ágazat, és ez új szerződéseket és új vállalkozásokat indukál. A hatások eredőjeként továbbra is növekszik az országban az egyéni vállalkozók száma, de kétségtelen, hogy nem olyan jelentős mértékben, mint a 2013-2019 közötti időszakban.

Az egyéni vállalkozói forma népszerűsége azonban szektoronként erősen eltér. Abszolút értékben vizsgálva az egyéni vállalkozások ágazatait, a toplistát a tanácsadó szektor vezeti 91 ezer egyéni vállalkozással, de az építőipar is kiemelkedőnek számít 72 ezer egyéni vállalkozóval. Ha a társas vállalkozások számához képest vizsgáljuk a szektorokat, akkor az oktatás, művészet, illetve az egyéb szolgáltatás (pl. személyi szolgáltatások, számítógép-javítás) mondható népszerűnek az egyéni vállalkozók körében.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo